Odsetek firm planujących w ciągu najbliższych miesięcy wzrost wynagrodzeń wzrósł z 5,2 proc. w lipcu 2015 r. do 13,5 proc. w styczniu 2016 r. - wynika z raportu firmy Work Service.

"Podczas, gdy w III kwartale 2015 roku tylko 5,2 proc. firm planowało zwiększanie płac, w tym roku taką deklarację składa już 13,5 proc. pracodawców. To oznacza, że powoli zmniejszać będzie się luka między oczekiwaniami pracowników (co drugi liczy, że będzie zarabiał więcej) a deklaracjami przedsiębiorców" - napisano w komentarzu do badania.

Badanie wskazuje, że większość firm (81,2 proc.) zamierza utrzymać aktualny poziom płac. Żaden z badanych pracodawców nie zadeklarował zmniejszenia poziomu wynagrodzenia.

"Utrzymująca się niska stopa bezrobocia, rosnący popyt inwestycyjny, konsumpcja i stabilny wzrost gospodarczy, wpływają w ostatnich miesiącach pozytywnie na polski rynek pracy. Pracownicy czują, że ich sytuacja zawodowa jest stabilna, są odważniejsi, nie boją się zmiany zatrudnienia, a przy tym oczekują podwyżek" – powiedział w czwartek na konferencji Maciej Witucki, prezes Work Service.

Z badania wynika również, że 73 proc. firm planuje pozostawienie poziomu zatrudnienia bez zmian. W badaniu z lipca 2015 r. było to 77,3 proc. Na wzrost zatrudnienia w ciągu najbliższych miesięcy ma zdecydować się 16,4 proc. firm (14,7 proc. w poprzednim badaniu), a na redukcję etatów 7,4 proc. (6,6 proc. w lipcu).

>>> Polecamy: Paradoks polskiego rynku zatrudnienia. Nie chcemy zmieniać pracy na lepiej płatną