Trzynastu analityków ankietowanych przez ISBnews liczyło, że produkcja sprzedana przemysłu odnotowała wzrost o 2,1-6,2% r/r przy średniej w wysokości 4,25% w maju (wobec wzrostu o 6% r/r w kwietniu).

W okresie styczeń-maj br. produkcja sprzedana przemysłu wzrosła o 4% r/r.

"Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym produkcja sprzedana przemysłu ukształtowała się na poziomie o 3,6% wyższym niż w analogicznym miesiącu ub. roku i o 0,9% niższym w porównaniu z kwietniem br." - czytamy w komunikacie.

Produkcja firm budowlanych spadła o 13,7 proc.

Produkcja sprzedana przedsiębiorstw budowlanych spadła w maju br. o 13,7% r/r, poinformował Główny Urząd Statystyczny (GUS). W ujęciu miesięcznym odnotowano wzrost o 7,9%.

Według ekonomistów ankietowanych przez ISBnews, produkcja budowlana w ubiegłym miesiącu odnotowała spadek średnio o 11,5% (prognozy od 9% do 17,1% spadku r/r) wobec spadku o 14,8% r/r w kwietniu br.

"Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym produkcja budowlano-montażowa ukształtowała się na poziomie niższym o 12,7% w porównaniu z majem ub. roku i niższym o 1,6% w stosunku do kwietnia br." - czytamy w komunikacie.

GUS: Ceny producentów spadły o 0,7 proc.

Ceny produkcji sprzedanej przemysłu (PPI) spadły w maju br. o 0,7% w ujęciu rocznym, podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). W ujęciu miesięcznym ceny wzrosły o 0,9% w maju.

Ekonomiści spodziewali się, że spadek cen producentów w maju 2016 r. wyniósł od 0,6% r/r do 1,2% r/r, przy średniej na poziomie -0,83% r/r (wobec spadku o 1,2% r/r w kwietniu b.r.).

GUS podał też, że ceny produkcji budowlano-montażowej w maju 2016 r. spadły o 0,7% w ujęciu rocznym oraz nie zmieniły się w ujęciu procentowym wobec poprzedniego miesiąca.

>>> Czytaj też: Liberalizm umarł. W MFW doszło do nieodwracalnej zmiany