Ponad 20 umów, głównie w formie memorandów o porozumieniu, podpisano podczas niedawnej wizyty w Warszawie przewodniczącego Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jingpinga. Większość z nich ma charakter deklaratywny lub ramowy, nie nakłada więc na strony obowiązku realizacji kontraktu, a jedynie wyraża wolę przyszłej współpracy.

"To są wszystko deklaracje woli, które są oczywiście pozytywnym sygnałem i bardzo dobrze, że się pojawiły, ale nie ma tutaj żadnego przełomu, ani jednej wielkiej umowy" - ocenił w rozmowie z PAP ekspert Instytutu Jagiellońskiego Wojciech Jakóbik.

Porozumienia biznesowe podpisały m.in. firmy P4 i Huawei w zakresie telefonii komórkowej oraz Polfarmex i Wuhan Tongyuan Pharmaceutical Industry Co. Ltd. - dotyczące leków.

Zawarte między Ministerstwem Rozwoju a Eksportowo-Importowym Bankiem Chin (EXIM Bank of China, Zhongguo Jinchukou Yinhang) memorandum o porozumieniu w sprawie współpracy w obszarze infrastruktury przewiduje możliwość skorzystania ze wsparcia finansowego EXIM Banku. Dotyczy finansowania projektów infrastrukturalnych w Polsce, takich jak drogi krajowe, drogi ekspresowe, autostrady, kolej, lotniska, w tym projektu Centralnego Portu Lotniczego, oraz transportu morskiego.

Memorandum w imieniu Polski podpisał wiceminister rozwoju Radosław Domagalski, a ze strony chińskiej - szefowa EXIM Banku, Hu Xiaolian.

EXIM Bank to jeden z trzech instytucjonalnych banków Chin. Głównym obszarem jego działania jest promocja chińskich produktów i usług za granicą, a także realizacja polityki państwowej w przemyśle, handlu zagranicznym, gospodarce i finansach. Finansuje też dużą część chińskich inwestycji zagranicznych.

Wsparciu projektów inwestycyjnych polskich i chińskich firm w sektorach odnawialnych źródeł energii, energetycznym, elektromechanicznym, spożywczym, telekomunikacyjnym, artykułów rolniczych i wysokich technologii ma służyć porozumienie ramowe o współpracy zawarte między Bankiem Gospodarstwa Krajowego a Chińskim Bankiem Rozwoju (China Development Bank, Guojia Kaifa Yinhang).

Podpisali je prezes BGK Mirosław Panek oraz prezes CDB Zheng Zhije.

>>> Czytaj też: Alternatywa dla złych relacji z Zachodem. Rosja chce umocnić "strategiczne partnerstwo" z Chinami

Chiński Bank Rozwoju to instytucja finansowa, nadzorowana bezposrednio przez Radę Państwową. Odpowiada za gromadzenie funduszy na wielkie projekty infrastrukturalne; bank uczestniczył m.in. w budowie uważanej za najdroższy projekt świata Zapory Trzech Przełomów, wycenianej na 37 mld dolarów, oraz obsługującego rocznie ok. 60 mln pasażerów portu lotniczego Pudong w Szanghaju.

Sprzedaż katod miedzianych przewiduje umowa ramowa w zakresie dostaw, zawarta między KGHM S.A. a chińskim przedsiębiorstwem zajmującym się handlem surowcami mineralnymi China Minmetals Corp.

Podpisali je szef KGHM Krzysztof Skóra oraz prezes chińskiej korporacji He Wenbo.

Współpracę strategiczną w realizacji projektów w obszarze infrastruktury sieciowej do roku 2025, prace nad rozwojem sieci 4.5G i w przyszłości sieci 5G w celu zapewnienia lepszej jakości usług szerokopasmowego internetu dla abonentów sieci Play, w tym budowę sieci bezprzewodowej, sieci transmisyjnej, sieci IP oraz wsparcie operatora Play w zakresie rowiązań informatycznych, jak również dostawę urządzeń mobilnych zakłada umowa między P4 sp. z o.o. a Huawei Technologies.

Podpisali ją szef P4 Jorgen Bang-Jensen oraz wiceprezes Huawei Jim Lu.

Huawei to producent urządzeń telekomunikacyjnych, w tym smartfonów, telefonów i modemów. Swą siedzibę ma Shenzhen, w południowo-wschodnich Chinach.

Ta firma telekomunikacyjna zawarła też umowę z Interdyscyplinarnym Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego (ICM). Porozumienie dotyczy utworzenia centrum innowacji, współpracy w zakresie badań i rozwoju oraz promowania rozwiązań informatycznych dotyczących przetwarzania danych, rozwiązań chmurowych, modelowania i analityki danych oraz wielkoskalowych obliczeń komputerowych.

Huawei ma wspierać ICM UW w opracowywaniu efektywnych metod analizy danych i ich interpretacji w obszarach medycyny, opieki zdrowotnej, transportu, geologii, bezpieczeństwa publicznego, energetyki, nauk społecznych itp.

Udzielenie licencji na samolot EM 11 ORKA na rynku Chin kontynentalnych, a także pomoc w uzyskaniu chińskiego certyfikatu i uruchomienia produkcji w Chinach zakłada memorandum o porozumieniu w sprawie projektu lotniczego, zawarte między Zakładami Lotniczymi Margański & Mysłowski S.A. a Jiangsu Lantian Aerospace Industrial Park.

Eksport 800 ton polskiego mleka przez okres jednego roku przewiduje z kolei umowa intencji zakupu, podpisana przez MLEKPOL i Chintex Corporation - przedsiębiorstwo branży tekstylnej i surowców spożywczych z siedzibą w Pekinie.

Dystrybucja i promocja preparatu wziewnego produkowanego w Polsce przez firmę Polfarmex to przedmiot umowy handlowej w zakresie sprzedaży i dystrybucji produktów farmaceutycznych, podpisanej przez Polfarmex i Wuhan Tongyuan Pharmaceutical Industry Co. Ltd. Zawarli ją prezesi przedsiębiorstw z Polski i Chin - Mieczysław Wośko i Huang Yi.

Wuhan to jeden z największych środkowochińskich ośrodków gospodarczych, położonych nad Jangcy. W 2015 roku liczbę mieszkańców miasta szacowano na ponad 10 mln.

Pogłębieniu współpracy w zakresie dystrybucji i sprzedaży produktów żywnościowych dla dzieci pod marką "Kubuś" w Chinach oraz sprzedaży 100 mln litrów napojów rocznie przez 3 lata ma służyć memorandum o porozumieniu w sprawie partnerstwa strategicznego między Grupą MASPEX oraz Beingmate Baby & Child Food Co. Ltd. Podpisali je prezes MASPEX-u Krzysztof Pawiński i wiceszefowa Beingmate Yu Jiangxin.

>>> Czytaj też: Kolejne zakłady mleczarskie z Polski dostały zgodę na eksport mleka do Chin