"Jesienna susza odbiła się na jakości upraw we wczesnym etapie, natomiast deszcze w maju-czerwcu przeszkadzały w nawożeniu i dostarczeniu środków ochrony roślin, a także negatywnie wpłynęły na pylenie pszenicy. Z drugiej strony, odmiany pszenicy o długim terminie wegetacji, pylenie których odbywało się przy korzystnych warunkach atmosferycznych, dały bardzo dobre plony, nawet do 7 t z hektara. Jednak takich odmian zasialiśmy niewiele, tylko około 10% łącznej powierzchni zasianej pszenicą" - powiedział dyrektor ds. produkcji Vladyslav Lavrinenko, cytowany w komunikacie.

W tym sezonie spółka prowadziła żniwa tej uprawy na powierzchni 15,4 tys. hektarów, czyli nieco ponad 11% całego banku ziemi, podano również.

"W tym roku już wprowadzamy kilka zmian w technologii uprawy, które mają ochronić pszenicę ozimą przed ryzykiem niekorzystnych warunków pogodowych i podnieść nie tylko wskaźnik średniego plonu z hektara, ale i jakość ziarna. Przewidujemy także dodatkowe zabiegi fungicydowe, zmodyfikowane żywienie mikroelementowe: azotowe i siarkowe oraz zwiększenie do 70% udziału w uprawach zagranicznych odmian pszenicy o wysokim stopniu wydajności" - dodał Lavrinenko.

Zarejestrowana w Luksemburgu IMC jest spółką z sektora rolniczego działającą w środkowo-północnej Ukrainie (region Połtawy, Czernichowa i Sumy). Działalność IMC skupia się na uprawie zbóż, roślin oleistych oraz ziemniaków. Spółka jest również jednym z największych producentów mleka na Ukrainie. Od maja 2011 r. IMC jest notowane na GPW.

(ISBnews)