statystyki

Energa: Są inne podmioty, oprócz Enei, zainteresowane Elektrownią Ostrołęka

11 sierpnia 2016, 12:30 | Aktualizacja: 11.08.2016, 12:42
Źródło:ISBnews

Energa widzi zainteresowanie potencjalnych inwestorów blokiem C Elektrowni Ostrołęka, rozważa różne formuły finansowania. W idealnym scenariuszu budowa mogłaby ruszyć w 2018 r., poinformował prezes Dariusz Kaśków.

Reklama

Reklama

"Z enuncjacji prasowych wiedzą już państwo, że zainteresowana jest Grupa Enea, ale są także inne podmioty zainteresowane realizacją tej inwestycji" - powiedział Kaśków podczas konferencji prasowej.

Wskazał też, że spółka liczy na udział współinwestora finansowego, ponieważ nie jest w stanie zrealizować inwestycji rzędu 5-6 mld zł (co jest kwotą większą niż kapitalizacja Energii).

"Pracujemy nad różnymi modelami, także nad modelem sfinansowania realizacji tej inwestycji, model finansowy nie jest jeszcze przyjęty, nie ograniczamy się tylko do środków z banku, ale rozpatrujemy różne możliwości pozyskania kapitału. Po spięciu finansowania inwestycji ogłoszony byłby przetarg na wybór wykonawcy" - wskazał prezes.

"Jeśli chodzi o harmonogram, to jeśli opieramy się na prawie zamówień publicznych, to okres od ogłoszenia do wyłonienia wykonawcy to ok. 1,5 roku. Gdyby wszystko poszło tak, jak byśmy chcieli, bez żadnych opóźnień, to realizację rozpoczniemy w 2018 i zakończymy w 2023" - dodał Kaśków.

W rozmowie z dziennikarzami prezes wskazał, że spółka chce dopiąć model finansowania jak najszybciej.

"Skłaniamy się do tego, żeby to nie było w modelu project finance" - powiedział.

Dodał, że możliwy jest udział więcej niż jednego inwestora poza Energą i że spółka chce wrócić do rozmów z Eneą. "Były takie rozmowy i chcemy do takich rozmów wrócić - powiedział.

Energa podała dziś, że założenia strategiczne sygnalizowane przez zarząd skupiają się m.in. na zapewnieniu stabilności i bezpieczeństwa dostaw energii, od wytworzenia po dostarczenie do klientów. Stąd decyzja o ponownym uruchomieniu projektu budowy bloku energetycznego w Ostrołęce klasy ok. 1000 MW. Obecnie trwają prace, których celem jest osiągnięcie gotowości przetargowej, a następnie wyłonienie generalnego wykonawcy nowoczesnej elektrowni węglowej.

Grupa Energa to trzeci największy operator systemu dystrybucyjnego w zakresie dostarczanej energii, a także trzeci największy sprzedawca energii elektrycznej do odbiorców końcowych w 2015 r. Akcje spółki od grudnia 2013 r. są notowane na GPW.

Reklama

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

Wiadomości branżowe

Tylko na Forsal.pl

Infografiki, wykresy, mapy

Opinie

Najnowsze galerie>>

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze