NewConnect jest jednym z 10 Alternatywnych Systemów Obrotu (ASO) w Europie i stanowi rozbudowę infrastruktury finansowej polskiego rynku kapitałowego. Uruchomienie przez GPW nowej platformy, było dużym wydarzeniem zarówno dla przedsiębiorców planujących wejście do ASO, jak również dla inwestorów oczekujących nowych możliwości inwestycyjnych o dużym potencjale wzrostu.

Mimo, iż NewConnect w swoim krótkim dotychczas życiu nie zaznał jeszcze hossy, można śmiało stwierdzić, że nowa platforma jest dużym sukcesem. Trudne warunki, jakie zastały młody rynek pozwoliły w ciągu pierwszego roku funkcjonowania pozyskać 64 spółkom niespełna 300 mln zł. Wynik ten jest niezwykłym osiągnięciem zważywszy na fakt, iż część spółek odłożyła debiut, ze względu na ryzyko niepowodzenia oferty.

Pierwszy roku funkcjonowania platformy udowodnił, że mimo, iż nie funkcjonuje ona jeszcze idealnie, to rozwija się ona w bardzo szybkim tempie, a stworzony już system stanowi solidny fundament, na którym swoje projekty mogą realizować młode i ambitne spółki, domy maklerskie, firmy doradcze, a także inwestorzy.

Powstanie NewConnect jest bardzo ważnym wydarzeniem, gdyż umożliwiło upublicznienie wielu spółek, które nie byłyby w stanie sprostać wymogom rynku głównego, a także które byłyby zbyt małe aby wzbudzić zainteresowanie funduszy private equity.

Reklama

Nowa platforma umożliwiła wielu młodym firmom tańsze pozyskanie kapitału, przy bardziej liberalnych wymogach formalnych. Jest to szczególnie ważne dla przedsiębiorców, którzy nie mają jeszcze odpowiednio długiej historii, aby uzyskać kredyt bankowy, a cechują się bardzo dużym potencjałem wzrostu.

Dlatego też rozwój ASO jest bardzo istotny z punktu widzenia wszystkich zainteresowanych stron i przyczynić się może do intensywnego rozwoju sektora małych i średnich przedsiębiorstw, jak to miało miejsce na londyńskim Alternative Investment Market (AIM), na którym obraca się akcjami ok. 1700 spółek.

Okres bessy, jaki zastał NewConnect należy więc rozpatrywać, jako dobry czynnik dla młodego rynku, gdyż to właśnie okresy silnych wahań ukazują jego braki, dzięki czemu można je szybko wyeliminować. Dlatego też warto okres ten potraktować jako przejściowy w czasie którego organizator ASO, jakim jest GPW będzie miał możliwość dopracowania warunków funkcjonowania rynku, natomiast spółki będą mogły zrealizować swoje obietnice.

Liderzy NewConnect – najlepsi Autoryzowani Doradcy

Obowiązkiem każdej spółki planującej debiut na NewConnect (NC) jest podpisanie umowy z Autoryzowanym Doradcą. Na koniec sierpnia 2008 roku na liście AD figurowało niespełna 140 podmiotów na 64 debiutujące spółki.

Pomimo podjętych przez GPW działań mających na celu zweryfikowanie AD i wykreślenie z listy tych, którzy nie spełniają wymogów nowej platformy Doradców wciąż jest bardzo dużo. Ranking AD ma więc pomóc spółkom w wyborze takiego partnera, który będzie najbardziej odpowiadał oczekiwaniom debiutującej spółki. Z drugiej zaś strony Raport ma też na celu wskazanie inwestorom najbardziej aktywnych Doradców.

Doradcy zostali przeanalizowani pod kątem ilości wprowadzonych spółek, wartości pozyskanego kapitału oraz ich efektywności.

Najwięcej spółek na NewConnect wprowadził CEE Capital Sp. z o.o. działający w ramach Wrocławskiego Domu Maklerskiego, który współpracował z 10 spośród 64 notowanych na NC spółek. Drugą pozycję zajął Inwest Consulting S.A., który wprowadził na NC 7 spółek, natomiast trzecią pozycję uzyskała kancelaria Ruciński i Wspólnicy Kancelaria Audytorów i Doradców Sp. z o.o. z 6 wprowadzonymi na NC spółkami.

Doradcy zostali również sklasyfikowani pod względem wartości pozyskanego przez spółki kapitału. Również pod tym względem liderem okazała się spółka CEE Capital Sp. z o.o.. Na drugiej pozycji ponownie uplasował się Inwest Consulting S.A., natomiast na trzecim miejscu znalazła się firma Capital One Advisers Sp z o.o.

Ostatnim kryterium branym pod uwagę w analizie działań AD była ich efektywność mierzona stosunkiem wartości pozyskanego kapitału do wartości bilansowej spółek przez debiutem. W tym kontekście najefektywniejszym Doradcą została firma INVESTIN Sp. z o.o., której spółki pozyskały kapitał ponad sześciokrotnie przewyższający ich sumę bilansową przed debiutem. Druga pozycję uzyskał EMC Dom Maklerski S.A., którego spółki pozyskały ponad trzykrotną wartość posiadanych przed debiutem aktywów, natomiast na trzeciej pozycji uplasowała się firma Celichowski – Szyndler - Więckowska i Partnerzy Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych Spółka Partnerska, której spółki pozyskały 124% ich kapitałów przed debiutem.

Najbardziej innowacyjne spółki NewConnect

Utworzony ponad rok temu nowy rynek przeznaczony jest z założenia dla innowacyjnych spółek o dużym potencjale wzrostu, które poszukują kapitału na rozwinięcie „skrzydeł”. Dlatego też Redakcja IPO.pl w Rankingu NewConnect 2008 przeanalizowała, które z działających na nowej platformie spółek, są najbardziej innowacyjne.

W celu oceny innowacyjności spółek Redakcja IPO.pl przeprowadziła dwa rankingi. Pierwszy został przeprowadzony wśród wszystkim notowanych na NewConnect (NC) przedsiębiorstw, których zadaniem było wytypowanie najbardziej innowacyjnych firm działających na tej samej platformie. Według przedsiębiorców, którzy zadebiutowali na NewConnect najbardziej innowacyjną spółką jest firma Euroimplant S.A.. Na kolejnych pozycjach uplasowały się natomiast firmy ATON-HT S.A. oraz InteliWISE S.A.

Drugi plebiscyt na najbardziej innowacyjną spółkę działająca na NewConnect oparty został o odpowiedzi inwestorów. Najbardziej innowacyjną spółką notowaną na NC według inwestorów jest firma ATON-HT S.A.. Natomiast drugą i trzecią pozycję zajęły spółki Euroimplant S.A. oraz Nicolas Games S.A. Inwestorzy głosowali podobnie jak spółki notowane na Alternatywnym Systemie Obrotu, co więcej rozkład głosów zarówno w plebiscycie ogłoszonym wśród spółek, jak i inwestorów, pokazuje, dobitnie że na rynku NewConnect bardzo łatwo wskazać te najbardziej innowacyjne spółki. Euroimplant S.A oraz ATON-HT S.A. znacznie wyprzedziły pozostałe spółki, które dostawały wręcz „groszowe” ilości głosów.

Redakcja IPO.pl zapytała również inwestorów o spółki, które ich zdaniem utrzymują najlepsze relacje inwestorskie. Zwycięzcą rankingu został Wrocławski Dom Maklerski S.A.. Kolejne dwie pozycje należały do firm Telestrada S.A. oraz Nicolas Games S.A.

Więcej informacji w Raporcie NewConnect 2008.
http://www.ipo.pl/raporty/raport_newconnect_2008/