Cynk tanieje o 0,3 proc. Na wartości traci też nikiel i aluminium, a zyskuje ołów.

W środę Rezerwa Federalna podjęła decyzję o podwyższeniu głównej stopy procentowej do 0,50-0,75 proc. z 0,25-0,50 proc. Ekonomiści spodziewali się takiej decyzji.

Mediana przewidywań członków Fed co do podwyżek stóp do końca 2017 r. wzrosła do 1,375 proc. z 1,125 proc. we wrześniu i sugeruje trzy podwyżki stóp procentowych przez Fed w przyszłym roku.

Fed podwyższył w środę stopy procentowe po raz pierwszy od roku i zasygnalizował, że podwyżek będzie więcej, bo gospodarka USA się poprawia.

"Wygląda na to, że tempo podwyżek stóp procentowych w USA będzie szybsze niż się tego spodziewał rynek" - mówi David Lennox, analityk Fat Prophets w Sydney.

W czwartek w Chinach podano, że produkcja rafinowanej miedzi spadła w listopadzie o 1,1 proc. do 720.000 ton. To pierwszy spadek produkcji w ujęciu rok do roku od co najmniej 9 miesięcy.

Jednak od stycznia do listopada 2016 r. produkcja miedzi w Chinach wzrosła o 7,4 proc. - do 7,86 mln ton - wynika z danych opublikowanych na stronie internetowej biura statystycznego w Pekinie. (PAP)