Pierwsze firmy zainwestują w suwalskiej SSE w gminach Narewka i Szczuczyn. Zarząd strefy wydał zezwolenia na prowadzenie działalności firmie Torpol, która zainwestuje w Szczuczynie oraz firmie Mirand Plus, która będzie działać w Narewce.

Torpol sp. z o.o. z Grajewa ma zainwestować w Szczuczynie minimum 3 mln zł i zatrudnić sześciu nowych pracowników. Firma, która jest polskim producentem worków na potrzeby mleczarstwa, branży spożywczej czy węgla, ma zbudować nowy zakład produkcyjny. Inwestycja powinna być zrealizowana do końca marca 2021 r. - poinformowała PAP Monika Orzechowska z Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

We wtorek podpisano akt notarialny w sprawie nabycia przez firmę Torpol 2,5 ha pod inwestycję - poinformował PAP burmistrz Szczuczyna Artur Kuczyński. Miasto zapowiada, że na przełomie stycznia i lutego 2017 r. będzie ogłaszany kolejny przetarg na działkę o powierzchni 2 ha. Są zainteresowani inwestorzy. Cała szczuczyńska podstrefa liczy 12 ha.

Firma Mirand-Plus z miejscowości Bondary zainwestuje natomiast w Narewce co najmniej 3,5 mln zł i zatrudni 10 nowych pracowników. Przedsiębiorstwo produkuje węgiel drzewny, brykiet i inne artykuły do grillowania oraz wysokokaloryczne drewno kominkowe. Inwestycja ma być gotowa do końca 2019 r.

Gmina Narewka leży w okolicach Puszczy Białowieskiej. Wójt Narewki Mikołaj Pawilcz powiedział we wtorek PAP, że inwestor wygrał przetarg na sprzedaż działki o powierzchni 6,5 ha w podstrefie, którą ma nabyć za ponad 1 mln zł. Akt notarialny w sprawie tego gruntu ma być podpisany z inwestorem w grudniu lub na początku stycznia 2017 r. - poinformował Pawilcz.

Wójt podkreśla, że pierwszy inwestor w SSSE w Narewce dobrze wróży na przyszłość. Gmina liczy na kolejne firmy, które będą chciały w swojej działalności wykorzystać np. rozbudowane polsko-białoruskie przejście kolejowe w Siemianówce. Pawilcz mówi, że inne firmy z różnym kapitałem np. białorusko-łotewskim zaczynają inwestować w tej okolicy, także poza strefą.

Suwalska SSE powstała 20 lat temu. Po ostatnim powiększeniu jesienią 2015 r. obejmuje łącznie 635 ha pod inwestycje w podstrefach: Białystok, Suwałki, Grajewo, Łomża w woj. podlaskim, Olecko, Ełk i Gołdap w woj. warmińsko-mazurskim oraz Małkinia Górna w woj. mazowieckim, a także tereny w gminach: Szczuczyn, Bielsk Podlaski, Siemiatycze, Czyżew, Hajnówka, Narewka, Nowogród, Sejny, Ostrów Mazowiecka, Olecko i Zabłudów. Dotychczas wydała 231 zezwoleń, firmy zainwestowały prawie 3 mld zł, zatrudniły ok. 10 tys. osób.