Zwiększenie w przyszłym roku świadczeń i ulg dla rodzin zapowiedział w środę sekretarz stanu w Ministerstwie ds. Zasobów Ludzkich Węgier Bence Retvari na konferencji prasowej.

Retvari zaznaczył, że od 1 stycznia wrasta ulga podatkowa dla 350 tys. rodzin z dwojgiem dzieci. Jak powiedział, zwiększy się ona do 30 tys. ft (427 zł) z 20 tys. (284 zł) w bieżącym roku. Docelowo ma wynieść 40 tys. ft do 2019 r.

Również od 1 stycznia poszerzają się ulgi dla młodych małżeństw. Dotąd mogły one korzystać tylko z ulgi podatkowej dla osób pobierających się po raz pierwszy (pary, w których co najmniej jedna osoba zawiera związek małżeński po raz pierwszy, mogą przez 2 lata korzystać z ulgi podatkowej wynoszącej 5 tys. ft, czyli 71 zł miesięcznie). Teraz – jeśli w ciągu 2 lat urodzi im się dziecko - będą mogły równocześnie otrzymywać ulgę podatkową z tytułu pierwszego dziecka.

Retvari zwrócił uwagę, że od 1 stycznia spadnie ponadto VAT na niektóre artykuły spożywcze, w tym świeże mleko, jajka i mięso kurze, co dla rodziny z dwojgiem dzieci będzie oznaczać – według jego słów - średnią oszczędność 35-40 tys. ft (500-570 zł).

Jak również podkreślił, rośnie liczba osób korzystających z bezzwrotnej rodzinnej ulgi mieszkaniowej. Według podanych we wtorek danych, do tej pory otrzymało ją 34,5 tys. węgierskich rodzin, co oznacza łączne wsparcie wysokości 81,5 mld ft (1,16 mld zł)).

Reklama

Retvari wskazał, że w przyszłym roku Węgry przeznaczą na wsparcie rodzin 4,7 proc. PKB i znajdą się pod względem tej pomocy w czołówce państw OECD.

Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska (PAP)

>>> Polecamy: Deszcz zwolnień dla Kościoła. Samorządy są oburzone