Ukraina: MSZ: wzmocnienie misji OBWE w Donbasie ułatwi rozwiązanie konfliktu

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
17 stycznia 2017, 20:48
Wzmocnienie misji OBWE w Donbasie ułatwi polityczne uregulowanie trwającego tam konfliktu – ocenił we wtorek minister spraw zagranicznych Ukrainy Pawło Klimkin po spotkaniu z szefem MSZ Austrii Sebastianem Kurzem. Austria kieruje w tym roku pracami OBWE.

Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie prowadzi tzw. specjalną misję monitoringową w Donbasie, gdzie od prawie trzech lat trwają walki między prorosyjskimi separatystami a ukraińskimi siłami rządowymi.

Władze w Kijowie uważają, że bez zapewnienia bezpieczeństwa w Donbasie nie mogą odbyć się wybory samorządowe, przewidziane mińskimi porozumieniami w sprawie tego regionu.

„Po osiągnięciu właściwego poziomu bezpieczeństwa będziemy musieli rozpocząć przygotowania do uczciwych wyborów, do czego potrzebujemy efektywnego, uzbrojonego komponentu OBWE” – powiedział Klimkin na konferencji prasowej w Kijowie.

Kurz, który odwiedza Ukrainę już drugi raz w tym miesiącu, w poniedziałek późnym wieczorem spotkał się z prezydentem Petrem Poroszenką. Podczas rozmowy podkreślał, że dopóki nie będzie widać końca konfliktu między Rosją a Ukrainą, trzeba przynajmniej poprawić sytuację humanitarną na wschodzie Ukrainy.

Szef austriackiej dyplomacji przypomniał, że pomocy potrzebuje ponad 3 mln ludzi, którzy żyją na tym obszarze. W środę Kurz jedzie do Moskwy. Spotka się tam z ministrem spraw zagranicznych Rosji Siergiejem Ławrowem, z którym także będzie rozmawiał o pomocy humanitarnej dla mieszkańców Donbasu. (PAP)

Copyright
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Źródło: PAP
Zapisz się na newsletter
Zapraszamy na newsletter Forsal.pl zawierający najważniejsze i najciekawsze informacje ze świata gospodarki, finansów i bezpieczeństwa.

Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich

Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj