W internecie de Lesquen pisał m.in., że „zachwyca go długowieczność uratowanych z Zagłady", oraz twierdził, że „prawdziwym odkrywcą pieców krematoryjnych jest (król) Dawid”. Pisał także, że "skoncentrowana na rytmie murzyńska muzyka zwraca się do gadziego mózgu". Ubolewał również nad „spowodowanym kosmopolityzmem spadkiem współczynnika bieli w narodowej reprezentacji piłki nożnej”.

Prokuratura domagała się sześciu miesięcy więzienia w zawieszeniu i 15 tys. euro grzywny.

De Lesquen wzywał swych sympatyków, by licznie zjawili się na jego rozprawie 7 grudnia ub.r., i twierdził, że wytoczono mu "proces polityczny za wyrażoną opinię”. Podczas rozprawy bronił się przez cztery godziny, wzbudzając entuzjazm zwolenników.

68-letni Henri de Lesquen to były urzędnik państwowy, były radny miejski z Wersalu; jest szefem marginalnej Partii Narodowo-Liberalnej oraz stara się o start w wyborach prezydenckich wiosną br.

Sąd podkreślając szczególnie poważny charakter czynów popełnionych przez de Lesquena skazał go na 16 tys. euro grzywny oraz na wypłacenie odszkodowania stowarzyszeniom walczącym z rasizmem, które przyłączyły się do procesu. (PAP)