W 2014 roku rosyjskie służby zapobiegły ponad 40 przestępstwom o charakterze terrorystycznym; zabitych zostało ponad 140 terrorystów i 24 szefów nielegalnych ugrupowań - poinformował na konferencji prasowej przedstawiciel kierownictwa NAK Igor Kulagin. "Zatrzymano ponad 900 bandytów i ich wspólników" - dodał.

Kulagin podał również dane o 34 osobach prowadzących werbunek w szeregi terrorystów, których działalność służby udaremniły w ciągu minionego roku. Zapobieżono wyjazdowi za granicę 86 obywateli Rosji planujących działalność w organizacjach terrorystycznych - wynika z danych NAK.

Szef służb prasowych NAK Andriej Przezdomski zapewnił, że do IS napływa obecnie mniej bojowników z rosyjskich republik na Kaukazie Północnym, w których - jak powiedział - "zlikwidowani zostali praktycznie wszyscy przywódcy" nielegalnych grup. NAK ocenia, że liczba przestępstw o charakterze terrorystycznym na Kaukazie Północnym spadła ponad dwukrotnie w porównaniu z rokiem 2014.

Komitet podał też we wtorek dane dotyczące przejętej broni - ponad 800 sztuk broni palnej i blisko 200 ładunków wybuchowych domowej roboty. Przezdomski poinformował ponadto, że w 2016 roku zatrzymano w Rosji 69 moderatorów terrorystycznych stron internetowych i osób zajmujących się w internecie werbunkiem.

Rzecznik NAK podał także szczegóły zeszłorocznych zatrzymań osób, które - jak oceniają służby - przygotowywały zamachy terrorystyczne w Moskwie w okresie noworocznym. O zapobieżeniu zamachom w tym czasie Federalna Służba Bezpieczeństwa (FSB) informowała w połowie grudnia. FSB podała wówczas, że zleceniodawcą zamachów był obywatel Tadżykistanu. Jak mówił we wtorek Przezdomski, polecenie utworzenia w Rosji grupy w celu dokonania ataków nadeszło z Syrii, a potem członkom grupy kazano udać się do Moskwy. Mieli tam czekać na dostarczenie im broni lub też zdobyć broń u policjantów. Przedstawiciel NAK zapewnił, że wszyscy członkowie tej grupy zostali zatrzymani.

W ocenie NAK ze względu na brak środków na finansowanie szerokiego podziemia terrorystycznego powstają obecnie efemeryczne grupy, powoływane tylko w celu przeprowadzenia pojedynczej akcji. "Nie są one związane z innymi grupami bandyckimi, nie tracą czasu na przygotowanie, a koncentrują się tylko na dokonaniu pojedynczego przestępstwa" - oświadczył Przezdomski.

NAK zapewnił, że w Rosji opracowano plan działań w zakresie bezpieczeństwa w związku z organizacją Pucharu Konfederacji w piłce nożnej latem br. i mistrzostw świata w tej dyscyplinie sportu w roku 2018.

Z Moskwy Anna Wróbel (PAP)