"Wprowadzimy pięć kryteriów pozacenowych. Będą one dotyczyły m.in. jakości prac. Chcemy też preferować tych, którzy będą się starali wykonywać prace w krótszych terminach, jak również będziemy premiowali doświadczenie personelu" - powiedział Kondraciuk podczas konferencji prasowej. Nowe kryteria będą miały łączną wagę do 40% przy wyborze oferty. 

W kwestii skracania terminów wyjaśnił, że premiowane będzie skrócenie terminu o od 3 do 6 miesięcy i za każdy miesiąc będą przyznawane punkty. 

"Ale nie będzie można deklarować bez pokrycia - przy przekraczaniu terminu wykonawca będzie miał obniżane wynagrodzenie" - zastrzegł Kondraciuk, dodając, że wszystkie nowe kryteria będą policzalne i będą łatwe do wyegzekwowania.

Poinformował także, że kolejne nowo ogłaszane przetargi na budowę dróg będą jednoetapowe w przeciwieństwie do dotychczasowych postępowań dwuetapowych z prekwalifikacją wykonawców.

"Dzielenie przetargu na II etapy i prekwalifikacja wydłużała o klika miesięcy postępowanie" - podkreślił również obecny na konferencji wiceminister infrastruktury i budownictwa Jerzy Szmit. 

Zmiany w przetargach nie będą dotyczyły wznawianych od II etapu wcześniejszych postępowań. Pierwszym przetargiem na nowych zasadach będzie ogłoszone - prawdopodobnie już w przyszłym tygodniu - postępowanie na odcinek drogi ekspresowej S61.