RZECZPOSPOLITA

W styczniu skarbówka wykreśliła z rejestru VAT ponad 5 tys. firm bez zawiadomienia ich o tym. (s. A1)

Wpływy z CIT spadają od lat. Zagranicznym koncernom działającym w Polsce łatwiej unikać tej daniny - w 2016 r. 500 największych zapłaciło 6,3 mld zł. To niespełna 1,3 proc. ich przychodów. (s. B1)

Na Zachodzie duże korporacje bardzo chętnie współpracują ze start-upami. To zjawisko zaczyna być widoczne coraz wyraźniej również nad Wisłą. (s. B2-3)

- Jesteśmy zainteresowani dalszym rozwojem zarówno na rynkach, na których już jesteśmy obecni, jak i na rynkach ościennych. Jeśli pojawią się atrakcyjne oferty przejęć stacji, będziemy je analizować - mówi prezes PKN Orlen Wojciech Jasiński. Koncern nie planuje sprzedaży aktywów kolejowych ani aktywów z branży chemicznej. Rozważa budowę magazynów na ropę. Chce zwiększać dywidendę. (s. B12)

PARKIET

Notowania KGHM z kolejnym rekordem. Widmo strajku w kontrolowanej przez BHP Billiton kopalni Escondida napędza ceny miedzi. (s. 04)

Sare podało ambitną strategię na najbliższe lata. Planuje duży wzrost zysku, na horyzoncie pojawiła się dywidenda. (s. 04)

Selena FM skupia się na umacnianiu pozycji na rynkach zagraniczbnych, na których działa. - Naszym głównym celem jest zwiększanie wolumenów sprzedaży i utrzymanie wysokich marż - mówi Jean-Noel Fourel, prezes spółki. (s. 06)

Prowizje od banków dla pośredników jednak nie znikną? Pomimo krytycznej opinii KNF nastąpił w środę nagły zwrot w sprawie ustawy zakazującej wynagradzania pośredników hipotecznych przez banki. (s. 10)

GAZETA WYBORCZA

Jak wynika z informacji "GW" w środę rano odwołano najważniejsze osoby w Ministerstwie Finansów odpowiedzialne za podatki. Chodzi o dyrektorów zajmujących się VAT oraz podatkiem dochodowym. (s. 8)

PULS BIZNESU

Szef KNF, naukowcy i urzędnicy zasiądą w radzie ds. spółek. Znamy już dwie trzecie jej składu. (s. 2-3)

Iconix Brand, właściciel szyldów odzieżowych, szuka u nas partnerów. W portfelu ma m.in. Umbro, London Fog oraz marki stworzone przez Jaya Z i Madonnę. (s. 4-5)

Marek Chrzanowski, przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego, nie zniechęca zagranicznych inwestorów do inwestowania w banki. Zniechęca natomiast banki do kredytów frankowych. - Powinniśmy w tym roku rozpocząć proces skutecznego, szybkiego zmniejszania portfela kredytów walutowych w polskim sektorze bankowym. Kredyty te oczywiście nie znikną od razu - mówi szef KNF. Dodaje, że podatek bankowy nie jest w tej chwili zagrożeniem dla sektora, który pomimo tego obciążenia jest bardzo rentowny na tle Europy. (s. 8-9)

Obecna stabilizacja cen ropy WTI powinna zakończyć się wybiciem w dół. Odbić od dna powinny ceny kakao. (s. 16)

DZIENNIK GAZETA PRAWNA

Fiasko ściągalności albo szukanie luzu. Słabe wpływy z VAT pod koniec ubiegłego roku mogą być efektem przyspieszenia wypłat zwrotów podatku. Zrobiono to, by nie obciążały kasy państwa w 2017 r. (s. A6)

Dziury w nadzorze nad SKOK-ami uda się uniknąć. BFG wypłacił 5,6 mld zł depozytów. Tylko 3 mln zł przypada na małą kasę. (s. A8)

W ubiegłym roku udało się przyciągnąć do Polski 137 inwestycji zagranicznych. Na zachętę firmy dostały wsparcie od rządu, m.in. zwolnienia podatkowe. (s. A12)

Los sześciu kopalń przeznaczonych do likwidacji nie jest przesądzony. Szykuje się spór z Brukselą. (s. A13)

(PAP)