"Repolonizacja banku Pekao SA, repolonizacja BPH, wejście w wspólną spółkę z Pesą, co do wynajmu lokomotyw, wsparcie dla polskiego górnictwa - 3 mld zł, wsparcie dla polskiego rolnictwa (...) - wszystkie tematy biznesowe, których rozwinęliśmy już dziesiątki, to są tematy, które rozwijamy na zasadzie specjalnego montowania finansowego, a nie wsparcia budżetowego" - powiedział wicepremier Morawiecki w Toruniu, który miał swoje wystąpienie na temat: "Polityka rozwoju – koniec z podziałem na Polskę A i Polskę B".

Jak podkreślił Morawiecki, budżet państwa jest w sytuacji bardzo nietypowej. "Ponieważ my z tego budżetu przekazaliśmy ludziom 40 mld zł w tym roku, a w przyszłym roku przekazujemy wraz z obniżką wieku emerytalnego 50 mld zł" - powiedział.

Dodał, że "warto się zastanowić przez chwilę, jak to jest możliwe, że przekazujemy tak wielką ilość środków w szczególności przeznaczając je właśnie do tej tytułowej Polski B". "Bo 500 plus, które jest częścią tych 50 mld - to 23,5 mld zł w tym roku - w większości przeznaczane jest dla obszarów wiejskich i małych miasteczek. Bo tam jest więcej dzieci drugich, trzecich" - powiedział wicepremier. Przekazał, że dzięki 500 plus rząd praktycznie wyeliminował skrajne ubóstwo.

"Ten pieniądz nie został wyczarowany, my musimy te pieniądze z jednej strony wypracować w uszczelnieniu budżetu, w walce z mafiami VAT-owskimi, z drugiej strony przez przyspieszony, zrównoważony wzrost gospodarczy" - tłumaczył.

Jak podkreślił Morawiecki, rząd PiS stawia na rewolucję. "Na rewolucję solidarnościową, na rewolucję, która ma w zamyśle stworzyć rozwój dużo bardziej zrównoważony. Rozwój, który ma dać perspektywę z jednej strony tym mniejszym ośrodkom i firmom, które się tam znajdują, a z drugiej strony ludziom, którzy tam są, mieszkają i często nie mają pracy, albo ta praca jest niepewna" - powiedział.

Podkreślił, że aby to osiągnąć, rząd chce skorzystać z siły wolnego rynku. "W budżecie pieniędzy na rozwój tak naprawdę nie ma. Jak powiedziałem - i to nie żartowałem - z budżetu minister rozwoju nie dostał ani złotówki na rozwój. W związku z tym musimy zrobić wszystko co możliwe, żeby wesprzeć naszych przedsiębiorców, żeby oni chcieli pracować w tych również małych ośrodkach, również w obszarach wiejskich" - powiedział Morawiecki.

>>> Czytaj też: Kaczyński: Najpierw państwo, potem własność i rynek. Niektóre zagraniczne firmy nie przestrzegają reguł