ATM tworzy kampus neutralnych centrów danych


Warszawa, 06.02.2017 (ISBnews) - ATM będzie oferował usługi w modelu carrier neutral w Centrum Danych Atman Warszawa-1, podała spółka.
"To krok w kierunku stworzenia pierwszego w regionie CEE neutralnego kampusu stanowiącego rynek dla zewnętrznych dostawców usług teleinformatycznych. Podobną strategię z powodzeniem realizują już w swoich centrach danych takie firmy, jak Telehouse czy IBM" - czytamy w komunikacie.
"Neutralność telekomunikacyjna nie jest u nas niczym nowym, ponieważ od 2010 roku - od dnia uruchomienia obiektu - umożliwiamy klientom Centrum Danych Atman Warszawa-2 (dawnej Thinx Poland) przy ul. Konstruktorskiej swobodny dostęp do długiej listy współpracujących z nami operatorów telekomunikacyjnych. Teraz natomiast idziemy krok dalej i dajemy taką możliwość również w Centrum Danych Atman WAW-1, tworząc wewnętrzny rynek w obu administrowanych przez nas warszawskich ośrodkach data center. Chcemy zapewnić klientom bezpieczny ekosystem złożony z teleinformatycznych puzzli, który można dowolnie ułożyć w zależności od swoich preferencji, oferując zarówno operatorom, jak i klientom możliwość współpracy w modelu win-to-win" - powiedział prezes Atmana Sylwester Bernacki, cytowany w komunikacie.
Spółka wprowadziła neutralność telekomunikacyjną, czyli możliwość przyłączenia się do wielu operatorów na jednakowych dla wszystkich zasadach i po jednakowych cenach, w Centrum Danych Atman WAW-1, ulokowanym na warszawskiej Pradze. To zespół budynków zaprojektowanych od początku jako obiekty kolokacyjne, spełniających międzynarodowe wytyczne Tier III dla standardów data center. W połączeniu z Atman WAW-2 na Mokotowie i wielotorową łącznością między lewo- i prawobrzeżną stroną Warszawy powstał kampus neutralnych data center – jedyna tego typu infrastruktura centrodanowa w Polsce. Docelowe plany Atmana są jednak znacznie bardziej ambitne, zaznaczono w informacji.
"Zmierzamy do stworzenia na terenie kampusu centrów danych największego w regionie CEE neutralnego „rynku" dostawców usług ICT. Przedsiębiorstwa korzystają na ogół z usług wielu różnych dostawców specjalizujących się w obszarze telekomunikacji, bezpieczeństwa, przygotowania planów awaryjnych czy chmury obliczeniowej. Przeniesienie danych do zewnętrznego centrum danych nie powinno oznaczać końca takiej współpracy. Chcemy, by klienci mogli sami decydować o tym, z kim współpracują i kto powinien opiekować się dowolnym elementem ich firmowej infrastruktury, nie tylko w obszarze telekomunikacji" – dodał Bernacki.
Klienci lokujący własne zasoby IT bądź wynajmujący je w Centrum Danych Atman WAW-1 w przyszłości będą mogli dobierać dostawców usług zarówno w zakresie łączności telekomunikacyjnej, przygotowania planów zarządzania kryzysowego, tworzenia kopii zapasowych danych, jak również cyberbezpieczeństwa, a także obsługi chmury prywatnej, publicznej, hybrydowej oraz usług VoIP. Neutralność i personalizacja w zakresie 'budowania' infrastruktury przez klientów centrów danych jest trendem coraz bardziej widocznym nie tylko w Europie, ale również na świecie podano również.
ATM jest notowanym na GPW liderem polskiego rynku centrów danych i ekspertem w zakresie bezpieczeństwa transmisji i przetwarzania danych. Pod marką Atman świadczy usługi kolokacji i hostingu oraz usługi w chmurze we własnych centrach danych o łącznej powierzchni 13 600 m2.
(ISBnews)