MR: Polska branża ICT może urosnąć jeszcze o ok. 12 mld USDWarszawa, 07.02.2017 (ISBnews) - Polska branża teleinformatyczna (ICT) może urosnąć jeszcze o około 12 mld USD w przypadku dorównania państwom o najwyższym udziale tego sektora w PKB, wynika z raportu dotyczącego rozwoju i perspektyw tej branży do 2025 r., zaprezentowanego przez Ministerstwo Rozwoju.

"Rozwój technologii informacyjnych stanowi fundament wzrostu, nie tylko sektora ICT ale także całej gospodarki i społeczeństwa. Konkurencyjność polskich branż w dużej mierze oparta jest na dostępności i jakości rozwiązań sektora ICT. W dobie globalnych zmian jest to jeden z kluczowych sektorów dla przyszłego wzrostu"– powiedział wiceminister rozwoju Tadeusz Kościński, cytowany w komunikacie.

Polska branża teleinformatyczna była w minionych latach jedną z najdynamiczniej rozwijających się w Europie, notując w latach 2009-2014 średni roczny wzrost na poziomie 8,64% i rosnąc przez ostatnie pięć lat o 16,72%, podał resort.

"Polska skutecznie goni największe europejskie gospodarki zachowując jednocześnie przewagi wynikające z niskich kosztów pracy i wsparcia funduszy europejskich. Unikatowa sytuacja Polski pozwala korzystać przedsiębiorstwom i inwestorom z dużego, rozwiniętego rynku przy możliwości wykorzystania wciąż występującego ponadprzeciętnego potencjału wzrostu" – czytamy w komunikacie.

Wartość generowanej produkcji wzrosła o 20,57% na przestrzeni lat 2010-2016. Jednocześnie udział sektora ICT w PKB Polski wynosi jedynie 6,06% PKB, podczas gdy w krajach takich, jak: Niemcy, Czechy i Francja jest to odpowiednio 8,15%, 8,43%, 7,33%.

"Oznacza to, iż Polski sektor może urosnąć o około 12 mld USD w przypadku dorównania państwom o najwyższym udziale sektora w PKB" – czytamy dalej.

W ostatnich latach wartość eksportu polskiej branży ICT stabilnie rosła osiągając w 2014 roku wartość 51,8 mld zł. Głównym segmentem w eksporcie jest sprzęt telekomunikacyjny i sprzęt elektroniczny powszechnego użytku.

"Segmentami o najwyższej prognozowanej dynamice wzrostu, w których Polska ma szanse osiągnąć specjalizację są produkcja samochodów hybrydowych, inteligentny transport, branża gier, internet rzeczy, telemedycyna i sprzęt medyczny, wynika także z raportu.

(ISBnews)