Indeks Dow Jones Industrial na zamknięciu wzrósł o 0,08 proc. do 20.837,44 pkt.

S&P 500 zwyżkował o 0,10 proc. i wyniósł 2.369,73 pkt.

Nasdaq Comp. wzrósł o 0,28 proc. do 5.861,90 pkt.

W ujęciu sektorowym najlepiej radziły sobie spółki paliwowe i sektor nieruchomości. W dół giełdę w Nowym Yorku ciągnęły telekomy.

Ze spółek w USA uwagę zwróciły zniżkujące o ok. 5 proc. walory Tesli. Goldman Sachs obniżył rekomendację spółki do "sprzedaj" oraz cenę docelową akcji.

Inwestorzy w Stanach Zjednoczonych wstrzymują oddech przed zaplanowanym na środę nad ranem czasu polskiego wystąpieniem Donalda Trumpa, który wygłosi przemówienie przed połączonymi izbami amerykańskiego Kongresu. Uczestnicy rynku liczą, iż prezydent USA przedstawi, bardziej szczegółowo niż do tej pory, konkrety planów fiskalnych i gospodarczych.

W poniedziałek po południu Donald Trump powiedział, że "zamierzamy wydawać dużo na infrastrukturę", oraz że nie może przedstawić planów fiskalnych, dopóki nie wyliczy kosztów reform w sektorze opieki zdrowotnej.

Również po południu Biały Dom poinformował, iż dla Departamentu Obrony w budżecie zostaną zapisane dodatkowe 54 mld USD (wzrost o 10 proc. rdr), a o taką właśnie kwotę zmniejszone będą budżety pozostałych agencji federalnych. W szczególności, cięcia dotyczyć mają środków na pomoc zagraniczną. Amerykańska prasa donosi w poniedziałek, iż najbardziej ucierpią budżety ochrony środowiska (EPA) oraz Departamentu Stanu.

Z informacji New York Times wynika, iż budżet USA na 2018 r. opierać ma się na założeniu wzrostu PKB o 2,4 proc.

W ubiegłym tygodniu rynki rozczarowała wypowiedź sekretarza skarbu USA Stevena Mnuchina, który powiedział, że reforma systemu podatkowego w USA ma zostać uchwalona dopiero przed sierpniem, natomiast w krótkim terminie amerykański rząd nie jest w stanie pobudzić wzrostu gospodarczego, a realna gospodarka odczuje efekty wprowadzonych przez obecną administrację zmian dopiero pod koniec 2018 r.

W weekend sekretarz skarbu USA Steven Mnuchin powiedział, że nowe propozycje fiskalne nie zakładają cięcia wydatków socjalnych. Źródła agencji Bloomberg wskazały natomiast, że szkic projektu budżetu na 2018 r. zostanie złożony w Kongresie ok. 13 marca, co potwierdził później rzecznik Białego Domu.

Rynki w tym tygodniu czekają również na piątkowe wystąpienie Janet Yellen, prezes Fed, które będzie ostatnim przed zaplanowanym na 14-15 marca posiedzeniem Rezerwy Federalnej. Oprócz Yellen intensywnie komunikować się z rynkiem będą również pozostali członkowie Fed.

Przed rozpoczęciem handlu na Wall Street inwestorzy poznali dane o zamówieniach na dobra trwałego użytku w USA za styczeń, które nie wywołały reakcji rynku. Wyraźnie in minus zaskoczyły natomiast dane o liczbie umów na kupno domów, które nieoczekiwanie spadły w styczniu

Lekko w górę pnie się kurs eurodolara. Wspólnej walucie służyły doniesienia z przebiegu kampanii prezydenckiej we Francji oraz najwyższy od 2011 r. odczyt indeksu nastrojów w gospodarce strefy euro. Kurs EUR/USD zwyżkował do 1,061.

Na wartości tracił funt. "The Times" podał w poniedziałek, powołując się na źródła bliskie sprawie, iż rząd Theresy May, przy okazji formalnej notyfikacji chęci opuszczenia UE w marcu, wyrazi zgodę na przeprowadzenie w Szkocji kolejnego referendum o niepodległości. Zgoda ma być udzielona, jeżeli referendum odbędzie się już po wyjściu Wlk. Brytanii z UE. Downing Street zdementowało informacje dziennika. W poprzednim referendum 55 proc. Szkotów opowiedziało się za pozostaniem w Zjednoczonym Królestwie. Kurs GBP/USD zniżkował nawet o 0,4 proc. do 1,24, jednak po południu wyrównał większość strat.

Początek tygodnia na rynku surowcowym przynosi umiarkowane wzrosty cen ropy naftowej. Baryłka WTI w dostawach na kwiecień na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 54,2 USD, w górę 0,5 proc. Brent w dostawach na kwiecień na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie zwyżkuje o 0,5 proc. do 56,2 USD za baryłkę.

Od początku 2017 r. trwa zmniejszanie dostaw surowca na globalne giełdy paliw. Produkcja ropy przez OPEC i kraje niezrzeszone w kartelu ma być niższa o ok. 1,8 mln baryłek ropy dziennie. Takie ustalenia dotyczą pierwszych sześciu miesięcy 2017 r.

W Europie na zamknięciu indeks Euro Stoxx 50 wzrósł o 0,16 proc., brytyjski FTSE 100 zwyżkował o 0,13 proc. Francuski CAC 40 nie zmienił się, a niemiecki DAX wzrósł o 0,16 proc.

Początek tygodnia przyniósł odreagowanie na europejskim rynku obligacji skarbowych, szczególnie na peryferiach strefy euro, czemu sprzyjały doniesienia z kampanii wyborczej we Francji. W dwóch opublikowanych w niedzielę sondażach Emmanuel Macron uzyskał 25 proc. poparcia, zbliżając się do wyniku kandydatki Frontu Narodowego Marine Le Pen (27 proc.).

W tym tygodniu rynek czeka również na czwartkową publikację inflacji w strefie euro. Tymczasem, w weekend Jens Weidmann, znany z jastrzębiego nastawienia do polityki monetarnej prezes Bundesbanku, ocenił, iż potrzeba czasu, by ocenić, czy ostatnio obserwowana zwyżka inflacji w strefie euro jest trwała i do utrzymania bez stymulacji.

NIEOCZEKIWANY SPADEK PODPISANYCH UMÓW NA KUPNO DOMÓW W USA W I

Liczba umów na sprzedaż domów, podpisanych w styczniu przez Amerykanów spadła miesiąc do miesiąca o 2,8 proc. Analitycy z Wall Street spodziewali się, że liczba umów na sprzedaż domów wzrośnie o 1,0 proc. miesiąc do miesiąca. W grudniu liczba podpisanych umów na sprzedaż domów (pending home sales) wzrosła o 0,8 proc. mdm. po korekcie, wobec 1,6 proc. mdm przed korektą.

ZAMÓWIENIA NA DOBRA TRWAŁE W USA W GÓRĘ W I

Zamówienia na dobra trwałe w USA w styczniu wzrosły o 1,8 proc. mdm, po tym jak w grudniu spadły o 0,8 proc. mdm po korekcie, wobec -0,5 proc. przed korektą - poinformował Departament Handlu USA we wstępnym wyliczeniu. Konsensus rynkowy zakładał wzrost wskaźnika o 1,7 proc. mdm.

Zamówienia na dobra trwałe z wykluczeniem środków transportu spadły o 0,2 proc. mdm wobec wzrostu o 0,9 proc. w grudniu po korekcie i 0,5 proc. przed korektą. Szacowano 0,5 proc.

MARCON LEPSZY OD LE PEN W I TURZE - SONDAŻE

Opublikowane w niedzielę przez Kantar Sofres i Oxoda Dentsu przedwyborcze sondaże wskazują, iż niezależny kandydat na prezydenta Francji Emmanuel Marcon uzyskałby w pierwszej turze wyborów 25 proc. poparcia, o 2 pkt. proc. mniej niż uzyskałaby kandydatka Frontu Narodowego Marine Le Pen. Marcon wyprzedził konserwatywnego Francois Fillona, który uzyskał odpowiednio 20 proc. i 19 proc. poparcia. Niezależnie od tego, który z kandydatów będzie rywalem Le Pen w ostatecznym głosowaniu - przegrywa ona w drugiej turze (61 proc./57,5 proc. vs 39 proc./42,5 proc.).

NASTROJE W GOSPODARCE EUROLANDU NAJLEPSZE OD 6 LAT

Indeks nastrojów w gospodarce strefy euro wyniósł w lutym 108,0 pkt. wobec 107,9 pkt. w poprzednim miesiącu. To najlepszy wynik od 2011 roku. Region wykazuje odporność, pomimo niepewności politycznej związanej z wynikami wyborów, jakie odbędą się w Europie w tym roku (m.in. w Holandii, Francji i w Niemczech). Analitycy spodziewali się w lutym indeksu na poziomie 108,1 pkt.

ADMINISTRACJA TRUMPA PRACUJE NAD PODATKIEM "WZAJEMNYM"

Administracja Donalda Trumpa pracuje nad podatkiem "wzajemnym" (reciprocal tax) - powiedział w wywiadzie dla Fox News Steven Mnuchin, sekretarz skarbu USA.

"Pomysłem, któremu on (Trump - PAP) się przygląda jest podatek wzajemny, co ogólnie rzecz biorąc oznacza, że chcemy zrównać zasady traktowania nas przez inne państwa, w ten sposób, by traktowały nas tak, jak my je traktujemy" - powiedział Mnuchin.

"Nie chcemy uwikłać się w wojny handlowe; prezydent wierzy w wolny handel. Prezydent wierzy też w sprawiedliwą wymianę, więc zamierzamy renegocjować umowy handlowe, by stały się one korzystne dla amerykańskich pracowników i przedsiębiorstw (...)" - dodał.

TRUMP CHCE OBEJŚĆ ZASADY PROWADZENIA SPORÓW HANDLOWYCH WG ZASAD WTO - FT

Administracja Donalda Trumpa pracuje nad rozwiązaniami, które mają pozwolić Stanom Zjednoczonym na rozwiązywanie sporów handlowych bez odwoływania się do mechanizmów rozwiązywania sporów przy Światowej Organizacji Handlu - donosi Financial Times. Waszyngton chciałby jednostronnie nakładać sankcje na Chiny i inne kraje, z którymi praktykami handlowymi się nie zgadza - napisano. (PAP)