Zarząd Morskiego Portu Gdańsk SA poinformował w środę, że spodziewa się, że w 2017 roku do portu zawinie 67 statków pasażerskich, czyli ponad dwukrotnie więcej niż przed rokiem. Port spodziewa się przypłynięcia ponad 30 tys. turystów. Będzie to rekordowa liczba zawinięć jednostek. Rekordowa będzie też wielkość jednostek pasażerskich - średnia długość wyniesie 170 metrów.

Poprzedni rekord padł w roku 2009; wówczas do portu zawinęło 40 statków wycieczkowych, na pokładach których przypłynęło prawie 17 tysięcy pasażerów.

Do portu w Gdańsku zazwyczaj zawijają statki pasażerskie pływające po Morzu Bałtyckim, ewentualnie po akwenach przy północnych wybrzeżach Europy. W tym roku Gdańsk znalazł się na trasie rejsu z południa Europy. Armator Viking Cruises podjął decyzję o włączeniu Gdańska m.in. do swojego najdłuższego, 50-dniowego rejsu obejmującego trasę: Grecja, Czarnogóra, Chorwacja, Słowenia, Włochy, Monako, Hiszpania, Portugalia, Francja, Wielka Brytania, Norwegia, Dania, Niemcy, Polska, Estonia, Rosja, Finlandia oraz Szwecja.

Pierwsze zawinięcie statków Viking Cruises spodziewane jest w Gdańsku 7 maja na Nabrzeżu Obrońców Westerplatte. Statki armatora Viking Cruises w tym roku odwiedzą port w Gdańsku 22 razy. Nowoczesne siostrzane wycieczkowce - Viking Star, Viking Sky i Viking Sea - będą największymi jednostkami, jakie w tym roku zawiną do Gdańska. Każdy ze statków ma ponad 227 metrów długości i może przewieźć 930 pasażerów.

Reklama

Ponadto większość zapowiedzianych wycieczkowców już wcześniej odwiedzało gdański port. Po raz pierwszy zawiną: AidaCara, Thompson Celebration oraz National Geographic Orion, który 21 kwietnia zainauguruje tegoroczny sezon wycieczkowców w porcie.

Sezon zakończy wyjątkowo późno, 29 grudnia wizyta wycieczkowca MS Saga Sapphire.

Wycieczkowce najczęściej będą cumowały przy Nabrzeżu Obrońców Westerplatte. Statek pasażerski cumuje w porcie ok. 10 godzin, a pasażerowie w tym czasie mają zorganizowane wycieczki np. po Gdańsku, Gdyni lub na zamek w Malborku. (PAP)