PKP Polskie Linie Kolejowe chcą podpisać w tym roku umowy na realizacje kontraktów o wartości ponad 20 mld zł. Łącznie z już zawartymi umowami, PLK planują, że rok 2017 zakończą z portfelem umów wartych 27-28 mld zł - poinformował prezes PKP PLK Ireneusz Merchel.

"Wartość podpisanych umów z poprzedniego roku to około 7 mld zł. Za ten rok mamy już prawie 5 mld zł podpisanych kontraktów. Do końca czerwca planujemy jeszcze podpisać kontrakty o wartości przekraczającej 5 mld zł. Do końca roku tych podpisanych umów będzie za jeszcze następnie 10 mld zł, czyli w tym roku na pewno przekroczymy 20 mld zł w podpisanych umowach" - powiedział Merchel w środę dziennikarzom.

"Biorąc pod uwagę projekty, które już mamy w toku, to będziemy mieli na koniec roku w granicach 27-28 mld zł projektów w realizacji" - dodał Merchel.

Prezes powiedział, że w kolejnych latach, czyli w roku 2018, 2019 i 2020 na realizację inwestycji PKP PLK będą przeznaczały powyżej 10 mld zł rocznie.

Merchel przypomniał, że w ubiegłym roku na realizację kontraktów wydano 4,1 mld zł, a plan na ten rok zakłada zwiększenie kwoty do 5,5 mld zł.

Szef PKP PLK powiedział, że realizowany właśnie Krajowy Program Kolejowego (KPK), który zakłada, że do roku 2023 wydatki inwestycyjne na infrastrukturę kolejową sięgną blisko 67 mld zł, będzie co roku aktualizowany.

Dodał, że PKP PLK będą chciały kontynuować program wymiany rozjazdów, a także projekty związane z bezpieczeństwem.

"Mamy (...) jeszcze wiele stacji wyposażonych w tak zwane urządzenia suwakowe, które pamiętają jeszcze okresy przedwojenne. Głównie znajdują się na stacjach na zachodzie kraju, południu i na Mazurach. Zdecydowana większość z nich będzie objęta modernizacją" - powiedział prezes.

Merchel przypomniał, że Polskie Linie Kolejowe odpowiadają za utrzymanie infrastruktury i prowadzenie ruchu pociągów. "To nasz główny cel działalności. Inwestycje są dla nas bezcenne, ponieważ pozwolą na modernizację infrastruktury i zwiększenie potoku pociągów" - stwierdził.

Dodał, że pieniądze z KPK spółka chce "mądrze zainwestować", głównie w te odcinki, gdzie jest największe zapotrzebowanie przewoźników.