Szefowe polskiego i niemieckiego rządu zainaugurowały polską wystawę na tle dużego dotykowego ekranu w barwach biało-czerwonych. Oficjalnie otworzyły polskie stoisko, przecinając wstęgę na ekranie.

W prezencie Szydło i Merkel otrzymały broszki w kształcie K-dronu - jedenastościennej bryły wynalezionej przez polskiego wynalazcę Janusza Kapustę, którą stosuje się w architekturze. K-dron to logo polskiej wystawy na targach w Hanowerze.

Następnie szefowe obu rządów obejrzały prezentację polskich urządzeń przemysłowych, m.in. kompaktowej drukarki 3D, robota do nauki kodowania dla dzieci i robota przemysłowego do przetwarzania tworzyw sztucznych. Z jednym z robotów zagrały w kółko i krzyżyk.

Szefowym polskiego i niemieckiego rządu towarzyszą polscy wicepremierzy: minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki oraz minister nauki Jarosław Gowin.

Hannover Messe to jedno z największych przedsięwzięć tego typu na świecie. Odbywa się w Hanowerze od 70 lat. Polska jest w tym roku krajem partnerskim wydarzenia. Targi potrwają do 28 kwietnia.

Cel: zwiększenie innowacyjności

Jednym z najważniejszych celów mojego rządu jest zwiększenie innowacyjności polskiej gospodarki - oświadczyła w poniedziałek premier Beata Szydło otwierając polski pawilon na targach przemysłowych "Hannover Messe".

"Jednym z najważniejszych celów mojego rządu jest zwiększenie innowacyjności polskiej gospodarki. Chcemy skuteczniej konkurować na globalnym rynku, dlatego przywiązujemy dużą uwagę do wzmocnienia powiązań między przemysłem, biznesem a nauką" - powiedziała.

Szefowa rządu dodała, że dzięki kompleksowemu systemowi wspierania przedsiębiorczości i inwestycji Polska stała się "niekwestionowanym liderem pod względem napływu bezpośrednich inwestycji zagranicznych".

"Również najbardziej prestiżowe światowe agencje ratingowe plasują Polskę w trójce najbardziej atrakcyjnych lokalizacji inwestycyjnych w Europie" - zwróciła uwagę Szydło.

Szydło zaprasza niemieckie firmy

Premier Beata Szydło zachęcała w poniedziałek niemieckich przedsiębiorców do bardziej aktywnego włączenia się w realizację wspólnie z polskimi partnerami projektów inwestycyjnych, których celem jest wdrożenie i komercjalizacja wyników prac badawczo-rozwojowych.

"Chciałabym zachęcić przedstawicieli niemieckich środowisk gospodarczych do bardziej aktywnego włączenia się w realizację wspólnych projektów inwestycyjnych z partnerami polskimi, których celem jest wdrożenie i komercjalizacja wyników prac badawczo-rozwojowych prowadzonych w dziedzinie nowych technologii" - powiedziała szefowa polskiego rządu podczas targów przemysłowych w Hanowerze.

Zaznaczyła, że hasło przewodnie tegorocznych targów Hanowerze "koresponduje z priorytetami polskiego rządu w zakresie zrównoważonego rozwoju gospodarki w oparciu o innowacyjną bazę przemysłową". W tym roku najważniejsze targi przemysłowe w świecie zorganizowano pod hasłem "Integrated Industry – Creating Value".

"W ramach Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju, która jest głównym dokumentem programowym określającym kierunki polityki gospodarczej państwa, stawiamy na inteligentną reindustrializację, kierując się przekonaniem, że tylko dysponowanie silnym, opartym na wiedzy potencjałem przemysłowym warunkuje trwałe zwiększenie udziału polskich przedsiębiorstw w globalnych łańcuchach wartości" - powiedziała Szydło.

>>> Czytaj też: Morawski: Dlaczego MFW mocno ściął prognozy dla Polski