Wcześniej w Augustowie marszałek województwa podlaskiego Jerzy Leszczyński i gubernator obwodu grodzieńskiego Władimir Krawcow podpisali umowę o współpracy.

Marszałek Leszczyński powiedział na piątkowej konferencji prasowej, że umowa aktualizuje dotychczasową współpracę i określa drogę na przyszłość w różnych dziedzinach, takich jak np. turystyka, kultura, gospodarka, współpraca przygraniczna, rozwój przejść granicznych. Według niego nowe możliwości ruchu turystycznego na Kanale Augustowskim świadczą o tym, że wieloletnia współpraca daje efekty. Jak zaznaczył, współpraca ta będzie się dalej rozwijać z udziałem samorządu województwa i polskiego rządu. Są m.in. rozmowy na temat utworzenia nowych tego typu przejść m.in. w Lipszczanach dla pieszych, rowerzystów i aut do 3,5 tony.

Gubernator Krawcow zauważył, że w ostatnich latach ta współpraca rozwija się bardzo aktywnie w wielu kierunkach. "Dzisiaj zrobiliśmy jeszcze jeden krok, w sensie prawnym, udokumentowaliśmy nasze porozumienie, umocniliśmy nasze wszystkie kierunki współpracy" - mówił.

Bez wizy na terenie białoruskiego parku "Kanał Augustowski" (m.in. także w Grodnie) można przebywać do pięciu dni (szczegółowe zasady na www.grodnovisafree.by). Taką możliwość daje wprowadzony jesienią 2016 r. przez prezydenta Białorusi Aleksandra Łukaszenkę dekret, ale ponieważ przejście w Rudawce jest przejściem sezonowym, turystycznym (czynne od maja do końca września), praktycznie dopiero od tego sezonu można tam korzystać z nowych możliwości przekraczania granicy. W tym roku odprawy w Rudawce odbywają się od 28 kwietnia do 1 października od 7.00 do 19.00.

By promować markę turystyczną Kanału Augustowskiego i możliwość ruchu bezwizowego na Białoruś, przez całą majówkę, do 3 maja zarówno po polskiej jak i po białoruskiej stronie Kanału Augustowskiego przygotowano różne imprezy dla turystów. Na razie turystom nie sprzyja deszczowa i chłodna pogoda.

W sobotę w Studzienicznej zaplanowano Jarmark Produktów Lokalnych ze stoiskami edukacyjnymi nadleśnictw Puszczy Augustowskiej, szlaku rowerowego Green Velo czy lokalnych organizacji turystycznych. 1 maja w Augustowie będzie zlot food trucków, piknik bractwa bartnego, 2 maja piknik kajakowy.

Jak poinformował PAP przedstawiciel departamentu sportu i turystyki władz obwodu grodzieńskiego, centrum wydarzeń po stronie białoruskiej będzie teren bezpośrednio przylegający do śluzy Dąbrówka (to druga z trzech śluz na Kanale Augustowskim na terenie Białorusi).

Pierwszego dnia odbędzie się tam festiwal kuchni białoruskiej „Piknik po białorusku” połączony z warsztatami kulinarnymi. W weekend będzie też można zwiedzać białoruską część kanału i śluzy – Wołkuszek, Dąbrówkę i Niemnowo. Przed rozpoczęciem sezonu władze regionu przygotowały oznakowany szlak rowerowy, który biegnie po obu stronach kanału od przejścia Lesnaja-Rudawka do śluzy w Niemnowie i umożliwia nie tylko podziwianie przyrody, ale także odwiedzenie ciekawych miejsc na trasie.

To m.in. otwarte w ubiegłym roku Muzeum Kanału Augustowskiego, które mieści się w dawnym domku strażnika wodnego. Przy śluzie Wołkuszek znajduje się odrestaurowany i uruchomiony niedawno dwustuletni zegar słoneczny, który – jak poinformowały białoruskie media – został odnaleziony w czasie rekonstrukcji kanału.

W latach 2004-2006 Białorusini odnowili swoją część tego szlaku wodnego i wszystkie trzy śluzy. Wcześniej, przez kilkadziesiąt lat kanał nie był używany. Na prawym brzegu Kanału Augustowskiego zachowały się betonowe bunkry, które stanowiły część umocnień radzieckich powstałych na zajętych przez ZSRR polskich terenach i były używane w czasie walk z Niemcami w 1941 r.

Organizatorzy informują również, że nad Kanałem Augustowskim po białoruskiej można będzie wypożyczyć sprzęt sportowy, rowery i kajaki. Śluza Dąbrówka jest oddalona od Grodna o ok. 30 km. Jak zapewnił przedstawiciel lokalnych władz, również w Grodnie na gości będzie czekać szereg atrakcji, m.in. jarmark i wystawy.

Bez wiz na Białoruś w celach turystycznych można również się dostać przez duże drogowe przejście w Kuźnicy oraz turystyczne przejście piesze w Puszczy Białowieskiej Białowieża-Piererow.