Za 2-3 lata w centrum Gdyni blisko Urzędu Miejskiego na obszarze trzech hektarów powstanie Park Centralny. Jego centralną częścią będzie staw, znajdą się tam też ścieżki dla biegaczy i rolkarzy oraz parking podziemny. Szacunkowy koszt inwestycji to 35 mln zł.
ikona lupy />
Park Centralny w Gdyni - wizualizacja. Źródło: materiały prasowe miasta / Media

"Powstanie największy gdyński park - Park Centralny. Teren, który będzie oazą zieleni, spokoju, miejscem rekreacji i odpoczynku, ale chcemy też, żeby znalazła się tu przestrzeń dla ludzi aktywnych, którzy na przykład chcą biegać" - powiedział we wtorek na konferencji prasowej prezentującej wizję nowego parku prezydent Gdyni Wojciech Szczurek.

Jego zdaniem, powstanie Parku Centralnego to "spełnienie oczekiwań wielu gdynian o miejscu rekreacji w centrum miasta".

ikona lupy />
Park Centralny w Gdyni - wizualizacja. Źródło: materiały prasowe miasta / Media
Reklama

"Mieszkańcy Nowego Jorku uwielbiają Central Park, zlokalizowany w samym sercu miasta. Z takich miejsc słynie też wiele europejskich miast, jak choćby Paryż czy Mediolan. Mam nadzieję, że już wkrótce Gdynia zyska podobną przestrzeń: park, w którym w pięknych okolicznościach przyrody będzie można spokojnie wypić kawę, poczytać książkę lub po prostu poleżeć na trawie" - mówił Szczurek.

Inwestycja obejmie trzyhektarowy teren w centrum Gdyni, w pobliżu budynku Urzędu Miejskiego, wyznaczony przez al. Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz ulice Świętojańską i Legionów. Obecnie na tym obszarze znajduje się m.in. plac z Pomnikiem Ofiar Grudnia'70, skatepark oraz zaniedbane boisko piłkarskie. Rośnie tu też wiele gatunków drzew i krzewów m.in. klon tatarski, buk czerwony, forsycje i jaśminowce.

ikona lupy />
Park Centralny w Gdyni - wizualizacja. Źródło: materiały prasowe miasta / Media

"To nie jest jeszcze gotowy projekt. Chcemy bowiem, aby koncepcja, jak będzie wyglądał Park Centralny, powstała w dialogu z mieszkańcami. Chcemy włączyć w przygotowania w prace nad parkiem samych zainteresowanych, tych, którzy będą w przyszłości korzystać z tej przestrzeni" - zaznaczył Szczurek.

Według proponowanej wizji, główną część Parku Centralnego stanowić będzie staw, wokół którego w tereny zielone wkomponowane zostaną m.in. siedziska, kładka i pole do gry w bule. Znajdzie się również miejsce dla punktu informacji turystycznej oraz gastronomii.

Wokół parku prowadzić będzie 800-metrowa ścieżka dla biegaczy i 850-metrowa trasa na przejażdżki na rolkach. Zimą czynna będzie ślizgawka.

Istotną częścią inwestycji związaną z Parkiem Centralnym będzie parking podziemny na 286 samochodów.

Koszty powstania Parku Centralnego władze Gdyni szacują na ok. 35 mln zł, z czego 20 mln zł ma wynieść budowa parkingu podziemnego.

>>> Czytaj też: Urzędowa zmowa przeciw Wschodniej Obwodnicy Warszawy. Trwa hiperinflacja kosztów budowy