Zapisy na akcje XTPL, wybierającej się na NewConnect, ruszają 9 czerwca


Warszawa, 02.06.2017 (ISBnews) - Zapisy na akcje XTPL, która rozwija technologię ultraprecyzyjnego druku nanomateriałów, rozpoczynają się 9 czerwca i potrwają do 19 czerwca, podała spółka. XTPL zamierza pozyskać do 10 mln zł, które przeznaczy m.in. na rozwój nowych laboratoriów. Niezwłocznie po zakończeniu oferty spółka zamierza ubiegać się o wprowadzenie akcji na NewConnect.
"Firma chce pozyskać do 10 mln zł. Przeznaczy je na rozwój nowych laboratoriów, których zadaniem będzie m.in. bliska współpraca z klientem nad rozwojem technologii umożliwiającym jej zastosowanie w przemyśle oraz rozpoczęcie sprzedaży technologii XTPL na rynku światowym. Spółka oferuje rozwiązanie, które jest innowacyjne w skali globalnej i pozwala na drukowanie linii o szerokości nawet poniżej 150 nanometrów, czyli ponad 400 razy węższych niż standardowo stosowane techniki druku cyfrowego czy sitodruku" - czytamy w komunikacie.
Technologia XTPL umożliwia wytwarzanie ultracienkich i transparentnych linii przewodzących prąd elektryczny, które mogą zostać wykorzystane m.in. w produkcji nowej generacji warstw TCF (Transparent Conductive Films) stosowanych w branży producentów paneli fotowoltaicznych, wyświetlaczy, ekranów dotykowych oraz elastycznej elektroniki, wyjaśniono.
"Według najnowszych danych, rynek TCF jest dziś wart nawet 6 mld USD, a możliwości jego wzrostu są dobrze oceniane. Ważnym komponentem wzrostowym będą na pewno ogniwa fotowoltaiczne, których rynek rośnie niemal 25% rocznie. Eksperci szacują też, że do 2050 roku energia słoneczna stanie się największym źródłem energii elektrycznej na świecie. Unikalne przewagi technologii XTPL, takie jak wysoka transparentność czy niska cena, umożliwią odegranie istotnej roli na tym rynku. W przypadku wyświetlaczy dzisiejszy standard technologiczny TCF przestaje już wystarczać i producenci coraz intensywniej rozglądają się za alternatywami, a nasza technologia dobrze wpisuje się w ich potrzeby" - powiedział CEO Filip Granek, cytowany w komunikacie.

Głównym atutem technologii XTPL jest możliwość wytworzenia ultraprecyzyjnych struktur metodą, która jest skalowalna i może być tania. Spółka podkreśla, że technologia ta może zostać wykorzystana w wielu różnych dziedzinach. Spółka udostępniła właśnie pierwszy na świecie prototyp drukarki laboratoryjnej do taniego drukowania ultracienkich linii przewodzących prąd, dedykowany technologom z działów R&D, którzy będą mogli wykorzystywać metodę XTPL w swoich pracach badawczo-rozwojowych, poszukując tym samym nowych jej zastosowań. Prototyp drukarki zaraz po swojej premierze na targach Printed Electronics Europe został nagrodzony przez kapitułę, w której zasiadają przedstawiciele największych firm z branży elektroniki drukowanej, podkreślono.

"Spółka część pieniędzy ze sprzedaży akcji przeznaczy na rozwój nowych laboratoriów, w których będzie dostosowywać technologię już do konkretnych zastosowań przemysłowych, ale również badać możliwości wykorzystania jej w zupełnie nowych obszarach, m.in. z zakresu elektroniki drukowanej, mikroelektroniki, biosensorów, nano- oraz mikrofotoniki, tzw. smart windows i zabezpieczeń antypodróbkowych" - czytamy dalej.

XTPL będzie dostarczać odbiorcom kompleksowe rozwiązanie technologiczne, czyli urządzenia (drukarki laboratoryjne oraz drukarki przemysłowe) i nanotusze umożliwiające produkcję TCF. Taka strategia biznesowa zapewni firmie dwojaki przychód - jednorazowy (drukarki) i powtarzalny (tusze), wskazano także.
XTPL jest spółką technologiczną, prowadzącą prace badawczo-rozwojowe (B+R) mające na celu rozwinięcie i komercjalizację przełomowej technologii ultraprecyzyjnego drukowania szerokiej gamy nanomateriałów.
(ISBnews)