Gdynia jest pierwszym miastem w Polsce i w Europie Wschodniej posiadającym certyfikat miasta inteligentnego. Dokument potwierdzający zrównoważony rozwój miasta w zakresie usług oraz jakości życia przyznała kanadyjska organizacja World Council on City Data.

O przyznaniu Gdyni certyfikatu ISO 37120 podczas konferencji prasowej w poniedziałek poinformowali prezydent Wojciech Szczurek i wiceprezydent Bartosz Bartoszewicz.

Specjalny certyfikat, przyznany przez kanadyjską organizacje World Council on City Data potwierdzający zrównoważony rozwój w zakresie usług miejskich oraz jakości życia, dotarł do gdyńskiego urzędu w piątek.

Certyfikat przyznawany jest na rok. Taki dokument posiadają tylko 43 miasta. Jest to norma obejmująca 100 wskaźników zawartych w 17 obszarach tematycznych dotyczących różnych aspektów funkcjonowania miasta. Są to: ekonomia, edukacja, energia, środowisko, finanse, straż pożarna i reagowanie kryzysowe, zarządzanie, zdrowie, rekreacja, bezpieczeństwo, schronienie, odpady stałe, telekomunikacja i innowacja, transport, urbanistyka, ścieki, woda i kanalizacja.

"Przyznanie Gdyni certyfikatu to potwierdzenie faktu, że w mieście jest kontrolowana jakość życia mieszkańców, a inteligentne technologie wspierają ten proces - tłumaczy urząd miasta.

Reklama

Prezydent Gdyni, Wojciech Szczurek przyznał podczas konferencji, że “miasto ma aspiracje globalne, co oznacza, że chce porównywać się z najlepszymi ośrodkami”.

“Certyfikat ISO 37120 jest właśnie narzędziem, które pozwala w sposób uporządkowany, zewnętrzny, obiektywny udostępnić i zebrać dane oraz konfrontować je z danymi z takich miast, jak: Londyn, Amsterdam, Barcelona, Los Angeles czy Dubaj” - tłumaczy.

Jest przekonany, że miasto “nie tylko musi zbierać i gromadzić własne doświadczenia, ale przede wszystkim powinno szukać wzorów dobrych praktyk na całym świecie i wdrażać je z myślą o mieszkańcach”.

Prace związane z certyfikacją Gdyni trwały prawie rok. W zależności od tego, ile wskaźników w mieście może zostać zmierzonych, certyfikacja odbywa się na poziomie aspirującym, brązowym, srebrnym, złotym lub platynowym. Gdynia swą obecność w gronie certyfikowanych miast rozpoczęła od poziomu aspirującego.

“Przygotowujemy się, aby w kolejnym roku od razu wskoczyć na poziom wyższy” – poinformował Adam Kruczek z firmy ThinkIt Consulting, która wspierała miasto w ubieganiu się o certyfikat. Ocenił, że miastu uda się osiągnąć “bez problemu poziom złoty”. Gdynia wraz z 43 pozostałymi certyfikowanymi miastami z całego świata zarejestrowana jest na międzynarodowym, ogólnodostępnym portalu WCCD Globar Cities Registry TM, www.dataforcities.org, gdzie jej wskaźniki można porównywać z innymi ośrodkami. (PAP)