"W przeprowadzonym w poniedziałek o świcie bombardowaniu, którego celem było więzienie IS w mieście al-Majadin, zginęło 42 osadzonych cywilów i 15 dżihadystów, w tym więźniowie i strażnicy" - powiedział AFP szef Obserwatorium Rami Abdel Rahman.

Celem nalotów był budynek wykorzystywany przez bojowników IS jako więzienie. Al-Majadin to miasto leżące w prowincji Dajr-az-Zaur - większość jej obszarów pozostaje pod kontrolą Państwa Islamskiego i jest regularnie bombardowanych nie tylko przez koalicję, lecz także przez syryjskie i rosyjskie lotnictwo.

Według źródeł Obserwatorium dżihadyści wynieśli ciała ofiar na ulicę.

Międzynarodowa koalicja prowadzi w Syrii i Iraku operację przeciwko Państwu Islamskiemu. W ciągu ostatnich miesięcy w jej nalotach zginęło wielu dowódców IS.

Wojna domowa w Syrii rozpoczęła się w marcu 2011 roku, kiedy pokojowe demonstracje antyrządowe przekształciły się w krwawe starcia z wojskiem i policją. W wyniku trwającego już sześć lat konfliktu zbrojnego śmierć poniosło ponad 320 tys. ludzi; 11 mln Syryjczyków, czyli połowa ludności, zostało zmuszonych do opuszczenia swoich domów. (PAP)

ulb/ mal/