Ministerstwo handlu, przemysłu i energetyki Korei Płd. zgodziło się na spotkanie wspólnego komitetu negocjacyjnego w Waszyngtonie. W swoim oświadczeniu zaznaczyło, że wskazane byłoby, żeby przed rozmowami przedstawiciele obu państw "przestudiowali, przeanalizowali oraz ocenili różne ekonomiczne skutki" umowy z 2012 roku.

Przedstawiciel USA ds. handlu zagranicznego (USTR) Robert Lighthizer oficjalnie powiadomił w środę Seul o decyzji USA o zwołaniu na sierpień wspólnego komitetu negocjacyjnego, na którym rozpocząć się mają rozmowy na temat wprowadzenia poprawek do umowy.

"Od wejścia umowy w życie w 2012 roku deficyt handlowy USA wobec Korei Płd. wzrósł z 13,2 mld do 27,6 mld dolarów, a eksport amerykańskich towarów spadł" - napisał w oświadczeniu Lighthizer. "To różni się od tego, co przedstawiła Amerykanom poprzednia administracja (prezydenta USA Baracka Obamy - PAP), kiedy nalegała na zgodę na to porozumienie. Musimy i możemy robić to lepiej" - dodał.

"Prezydent Trump realizuje swoje obietnice obniżenia deficytu handlowego i negocjowania lepszych umów handlowych dla amerykańskich pracowników, rolników oraz biznesmenów" - podano w amerykańskim oświadczaniu. W dokumencie nazwano Koreę Płd. "ważnym sojusznikiem oraz kluczowym partnerem handlowym", podkreślono jednak, że "obawy budzi znaczna nierównowaga handlowa". BBC zauważa, że od wejścia umowy w życie amerykański eksport do Korei Płd. spadł o blisko 3 proc., a import z Korei Płd. do USA wzrósł o 23 proc.

Reklama

Jak odnotowuje agencja dpa, Trump prowadzi protekcjonistyczną politykę handlową i regularnie wzywa do renegocjacji amerykańskich porozumień handlowych. Prezydent USA co pewien czas napomina państwa, które mają nadwyżkę handlową z USA; w Europie jego krytyka skupia się głównie na Niemczech.

Trump jest przeciwny wielostronnym porozumieniom gospodarczym; w styczniu ogłosił, że USA wycofują się z Porozumienia Transpacyficznego (TPP), a w kwietniu poinformował, że Meksyk i Kanada zgodziły się na renegocjację Układu o Wolnym Handlu w Ameryce Północnej (NAFTA).

Umowa o wolnym handlu między USA a Koreą Płd. weszła w życie w marcu 2012 roku i była największym porozumieniem o wolnym handlu zawartym przez USA od 1994 roku, kiedy podpisały one z Meksykiem i Kanadą układ NAFTA. Porozumienie z Koreą Płd. stanowiło ważny element polityki zagranicznej i gospodarczej poprzedniego prezydenta USA Baracka Obamy polegającej na tzw. zwrocie w kierunku Azji i Pacyfiku (pivot to Asia).

Korea Płd. jest jednym z głównym amerykańskich partnerów gospodarczych; w ostatnim roku wymiana handlowa między obu państwami wyniosła 144,6 mld dolarów. (PAP)