Wraz z reżyserem aresztowano innego mężczyznę, podejrzanego o korzystanie z rzekomo używanej przez puczystów zaszyfrowanej aplikacji komunikacyjnej ByLock.

Avci jest producentem "Szefa", biografii filmowej prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana, oraz reżyserem "Przebudzenia", mającego wejść na ekrany filmu dotyczącego próby puczu z 15 lipca 2016 roku.

Do aresztowania doszło dzień po upublicznieniu w mediach społecznościowych zwiastuna "Przebudzenia", w którym pokazano fragmenty filmu ukazujące sukces puczystów i zabicie rodziny i znajomych Erdogana. Zwiastun kończy się sceną, w której oficer tureckiej armii celuje z pistoletu w głowę prezydenta.

Od czasu nieudanego wojskowego zamachu stanu tureckie władze aresztowały 50 tys. ludzi pod zarzutem powiązań z organizacjami terrorystycznymi, a 150 tys. zwolniły z pracy - w tym wielu wojskowych, policjantów, nauczycieli i urzędników państwowych. Zdaniem opozycji działania te mają na celu obezwładnienie politycznych rywali Erdogana.

Gulen, dawny sojusznik, a obecnie wróg Erdogana, od 1999 roku przebywa na dobrowolnym uchodźstwie w USA. Kaznodzieja zaprzecza, by miał jakikolwiek udział w przygotowaniu puczu z 2016 roku. (PAP)

mobr/ kar/