Jak poinformował amerykański resort finansów (skarbu), sankcjami zostało objętych sześć firm z Iranu, które należą do grupy przemysłowej SHIG albo są przez nią kontrolowane. SHIG prowadzi program balistyczny Iranu.

Irańska telewizja przekazała, że nową rakietę Simurgh wystrzelono w czwartek, inaugurując w ten sposób Narodowe Centrum Kosmiczne im. Chomeiniego. Rakieta może osiągnąć wysokość 500 km i wynieść na orbitę satelitę o wadze 250 kg.

Ministerstwo obrony USA oceniło, że "wyrzutnia rakiety Simurgh może być skonfigurowana do wystrzeliwania międzykontynentalnych pocisków". USA wielokrotnie podkreślały, że Iran łamie rezolucje ONZ dotyczące zakazu testów rakiet balistycznych, które mogą służyć w rozwoju programu nuklearnego.

Teheran zaprzecza, że jego rakiety budowane są po to, by przenosić ładunki nuklearne, i opisuje swój program balistyczny jako pokojowy.

W ostatnich latach Iran przeprowadził kilka testów rakiet krótkiego i dalekiego zasięgu rodzimej produkcji. W 2013 roku Irańczycy podali, że wysłali w kosmos małpę, która bezpiecznie wróciła na ziemię. Ogłosili, że kolejnym etapem będzie wysłanie człowieka. Program ten jednak został zarzucony. (PAP)

kot/ mc/