Powołując się na przedstawiciela Departamentu Stanu portal Politico podał, iż Tillerson podjął decyzję w tej sprawie w ubiegłym tygodniu.

Prawie 20 mln z tej sumy będzie przeznaczone na walkę z propagandą szerzoną przez terrorystów, w tym IS. 40 mln dolarów, wydzielone ze środków Pentagonu, ma być wykorzystane do walki z propagandą sponsorowaną przez państwa, w tym z dezinformacyjną kampanią prowadzoną przez Rosję - zaznacza Politico.

Tillerson podkreślił, że "docenia silne poparcie Kongresu w kwestii przeciwdziałania tym dwóm zagrożeniom dla państwowego bezpieczeństwa".

Politico podawało wcześniej, że Tillerson zwlekał z podjęciem decyzji o przekazaniu środków, wywołując niezadowolenie zarówno po stronie Demokratów jak i Republikanów.

"Cieszę się, że sekretarz Tillerson podejmuje kolejne kroki w tej sprawie i mam nadzieję, że traktuje misję Global Engagement Center poważnie. (...) Miejmy teraz nadzieję, że możemy wykorzystać te środki na walkę ze szkodliwą propagandą i wsparcie wolnych mediów w miejscach, które desperacko tego potrzebują" - powiedział w rozmowie z Politico demokratyczny senator Chris Murphy.

Global Engagement Center jest jednostką, która powstała w 2016 roku w miejsce Center for Strategic Counterterrorism Communications w celu zwalczania propagandy szerzonej przez terrorystów. Od tamtej pory poszerzyła swoją misję o walkę z finansowanymi przez państwa kampaniami dezinformacyjnymi. (PAP)