Alior Bank został wyróżniony nagrodą firmy roku 2016 podczas uroczystej gali XXVII Forum Ekonomicznego w Krynicy Zdroju.

We wtorek wieczorem Janusz Steinhoff - b. wicepremier, minister gospodarki w rządzie Jerzego Buzka, który ogłosił zwycięzcę, przypomniał, że Alior Bank powstał 17 listopada 2008 r.; obecnie ma 4 mln klientów, w tym 19 tys. klientów biznesowych. Były wicepremier dodał, że wartość udzielonych przez bank kredytów przekracza 46 mld zł, a wartość depozytów wynosi ponad 51 mld zł.

Steinhoff wskazał, że firma na lata 2017-2020 przyjęła "bardzo ambitną" strategię. "Zwrot z kapitału na poziomie 17 proc. dla akcjonariuszy to zdecydowanie bardzo ambitny plan. Myślę również o tym, iż zapowiedź rozwoju nowych technologii, przede wszystkim technologii mobilnych i technologii internetowych, dowodzi tego, iż zarząd banku potrafi mieścić się w regułach coraz bardziej konkurencyjnego rynku i wychodzić naprzeciw nowym technologiom" - podkreślił.

Reklama

Dodał, że więcej tego typu firm będzie "w istotnej mierze stanowiło o miejscu Polski w Europie i na świecie".

Prezes Alior Banku Michał Chyczewski, który odebrał wyróżnienie, zaznaczył, że "nagroda ta (...) wynika z coraz ważniejszej roli, którą Alior Bank odgrywa w polskiej gospodarce". "Dzięki transakcji przyjęcia wydzielonej części banku BPH suma bilansowa Alior Banku wzrosła do ponad 60 miliardów złotych, a udział w rynku przekroczył 5 proc." - dodał.

Podkreślił, że "tej transakcji by nie było, gdyby nie wizja repolonizacji rządu pod kierownictwem premier Beaty Szydło".

Alior Bank SA działa od 17 listopada 2008 r. Bank kieruje swoją ofertę zarówno do klientów indywidualnych, jak i biznesowych. Największym akcjonariuszem Banku jest Powszechny Zakład Ubezpieczeń SA, który razem z PZU Życie oraz TFI PZU mają 31,65 proc. udział w kapitale banku.

Pod koniec 2016 roku Alior Bank miał 5,1 proc. udziałów w rynku kredytów i 4,9 proc. w depozytach. W ramach optymalizacji sieci placówek planuje do 2020 roku ograniczyć ich liczbę do około 880 z 1110 obecnie. Bank stawia na nowoczesną formę obsługi klienta, na nowoczesne produkty. W planach ma zastąpienie placówek banku obsługą mobilną. Od czerwca 2012 r. działa Alior Sync - oddział bankowości internetowej i mobilnej Alior Banku, obecnie funkcjonujący pod nazwą T-Mobile Usługi Bankowe. To efekt strategicznego partnerstwa operatora komórkowego T-Mobile i Alior Banku.

Alior Bank jest notowany na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych od 2012 r., od 2014 włączony został do indeksu WIG20.