Kruk rozważa zakup serwisera we Włoszech i NiemczechWarszawa, 06.09.2017 (ISBnews) - Kruk chce rozwijać segment inkaso i rozważa zakup firmy serwisującej we Włoszech oraz w Niemczech, poinformowali przedstawiciele spółki. Kruk chce też rozwinąć biznes pożyczkowy dla własnych klientów w Rumunii i testuje cały polski rynek pożyczkowy, poinformowali przedstawiciele spółki.

"W Hiszpanii kupiliśmy gracza na rynku inkaso. Rozważamy też zakup serwisera na rynku włoskim. Jeśli się dogadamy, to kupimy. W innym razie będziemy budować własną strukturę. Akwizycja również jest możliwa na rynku niemieckim. Przyglądamy się możliwości akwizycji podmiotu na tym rynku" - powiedział członek zarządu ds. finansowych Michał Zasępa podczas konferencji prasowej.

Kruk podał, że wartość nominalna spraw przyjętych do inkaso w I półr. wyniosła prawie 9 mld zł wobec 2,15 mld zł rok wcześniej. Przychody wyniosły 30,5 mln zł wobec 15,6 mln zł, zaś marża inkaso wzrosła do 32% wobec 31% w I półr. 2016 r. Wzrost r/r to w głównej mierze efekt nabycia przez grupę spółek serwisowych w Hiszpanii (grupa Espand) oraz we Włoszech (Credit Base) pod koniec 2016 r.

Zasępa poinformował, że na nowy rynek Kruk planuje wejść w przyszłym roku, ale możliwe, że ten plan opóźni się.

"Patrząc na to, jak duży jest rynek włoski i hiszpański, priorytetem będzie dalsza penetracja rynku, rozszerzenie biznesu, zbudowanie obecności na rynkach zabezpieczonych i rozwój biznesu inkaso. To jest w stanie wygenerować większą wartość, niż wejście na nowe rynki" - powiedział prezes Piotr Krupa podczas konferencji.

Kruk poinformował, że jego biznes pożyczkowy Novum wygenerował 5,9 mln zł przychodów w I kw. 2017 r. Wartość pożyczek wyniosła 20,1 mln zł, a ich liczba sięgnęła 3,5 tys.

"Biznes pożyczkowy generuje wysokie zwroty, ale w ostatnich kwartałach nie rośnie zbyt szybko. To są pożyczki sprzedawane do własnej bazy klientów, która - co naturalne -jest ograniczona. Prowadzimy testy naszego biznesu pożyczkowego w Polsce na całym rynku pożyczkowym. Chcemy też wejść na rynek rumuński - na razie sprzedaliśmy tam paręset pożyczek" - powiedział Krupa.

Kruk S.A. jest największą firmą zarządzającą wierzytelnościami w Polsce. Spółka jest notowana na warszawskiej giełdzie od 2011 r.

(ISBnews)