Spotkanie Donalda Trumpa jr. z prowadzącymi dochodzenie w sprawie ingerencji Rosji w listopadowe wybory prezydenckie w USA pracownikami komisji wymiaru sprawiedliwości będzie poświęcone kontaktom najstarszego syna prezydenta z powiązaną z Kremlem rosyjską prawniczką Natalią Weselnicką.

W rozmowach zorganizowanych w czerwcu 2016 r. z inicjatywy Weselnickiej w nowojorskiej rezydencji Donalda Trumpa na Manhattanie w Nowym Jorku uczestniczył oprócz młodego Trumpa także Paul Manafort, ówczesny szef kampanii wyborczej Trumpa oraz Jared Kushner, zięć i doradca sztabu wyborczego Trumpa.

Adwokatka Natalia Weselnicka, znana amerykańskiemu kontrwywiadowi ze swych zabiegów o zniesienie sankcji wobec Rosji, nakłoniła najstarszego syna kandydata Partii Republikańskiej w wyborach prezydenckich do spotkania, mamiąc go propozycją przekazania jemu i pracownikom sztabu Trumpa kompromitujących materiałów dot. Hillary Clinton, konkurentki Trumpa w batalii o zdobycie fotelu prezydenckiego.

39-letni obecnie Donald Trump jr., najstarszy syn amerykańskiego prezydenta z jego małżeństwa z urodzoną w b. Czechosłowacji Ivaną Trump, w serii wywiadów po ujawnieniu jego spotkania z Weselnicką utrzymywał, że 20-30 minutowe spotkanie z Rosjanką nie zaowocowało pozyskaniem żadnych materiałów dot. Hillary Clinton i "było zwykłą stratą czasu".

Reklama

Niezależnie od zaplanowanego w czwartek spotkania z ekspertami senackiej komisji wymiaru sprawiedliwości prowadzącym dochodzenie w sprawie kontaktów otoczenia Trumpa z przedstawicielami Moskwy, najstarszy syn amerykańskiego prezydenta będzie musiał w przyszłości zeznawać pod przysięgą podczas otwartego posiedzenia tej komisji – zapowiedziała w środę senator Diane Feinstein, członkini Senatu z ramienia Partii Demokratycznej.

Senacka komisja wymiaru sprawiedliwości jest jedną z czterech komisji Kongresu, które obecnie prowadzą dochodzenia w sprawie mieszania się Rosji w amerykańskie wybory i powiązań istniejących pomiędzy Kremlem a otoczeniem Donalda Trumpa.

Niezależnie od dochodzenia komisji parlamentarnych w USA prowadzone jest śledztwo kryminalne w tej sprawie, zmierzające do wyjaśnienia wszystkich wątków związanych z ingerencją Kremla w amerykańskie wybory prezydenckie. Nadzoruje je specjalny prokurator Robert Mueller.

Z Waszyngtonu Tadeusz Zachurski (PAP)