Apator oczekuje wzrostu udziału eksportu w sprzedaży, wśród priorytetów NiemcyWarszawa, 07.09.2017 (ISBnews) - Apator spodziewa się, że udział eksportu w sprzedaży będzie dalej wzrastał wobec 58% w I poł. 2017 r., poinformował prezes Andrzej Szostak. Spółka priorytetowo traktować będzie duże i rozwinięte rynki zachodnioeuropejskie, przede wszystkim Niemcy, gdzie liczy na kontrakty w kolejnych miesiącach.

"Szybciej [niż sprzedaż w kraju] rośnie eksport i zakładam, że jeżeli ten trend się utrzyma. Jeśli będziemy się dalej rozwijać międzynarodowo, to udział eksportu dalej będzie rósł. Bo w Polsce już nie możemy tak dużo zrobić, możemy walczyć raczej o utrzymanie udziału w rynku" - powiedział Szostak podczas konferencji prasowej.

"Na pewno trzeba monitorować sytuację w Wielkiej Brytanii i Niemczech. To rynki o dużym potencjale" - dodał.

Wyjaśnił, że każdy rynek wymaga opracowania indywidualnych produktów, więc jeśli się pokonuje spore bariery wejścia, to warto dostać się na największe rynki.

"Tematem numer jeden rynkowo i produktowo jest rynek niemiecki, na który mamy opracowaną całą gamę produktów. Pełna oferta na ten rynek pozwala nam brać udział w przetargach i mamy nadzieję, że uda nam się jakieś kontrakty w perspektywie kolejnych miesięcy pozyskać. Ale to jest taki rynek, który cały czas rozwija funkcjonalności i musimy się na bieżąco dostosowywać się do zmian. Produkty podlegają stałemu rozwojowi" - podkreślił Szostak.

Dodał, że spółka stale testuje także nowe rynki, takie jak np. Izrael, Arabia Saudyjska czy państwa Afryki Północnej.

W I połowie br. eksport Apatora wzrósł o 23% r/r i osiągnął 58% udziału na 460 mln zł przychodów grupy.

"W tym czasie na wzrost eksportu wpłynął głównie segment pomiarowy. Mamy wzrost sprzedaży eksportowej do Unii Europejskiej - głównie Europy Zachodniej , jeśli chodzi o wodomierze. Mamy też efekt dużego kontraktu etiopskiego, blisko 15 mln zł. To jest kontrakt, który - może nie co roku, ale co dwa - się powtarza. Dziś słyszymy o kolejnych przetargach tam ogłaszanych i jest szansa, że w przyszłym roku uda nam się potwierdzić pozycję na rynku etiopskim. No i oczywiście gazomierze, nasz biznes opomiarowania gazu to jest w kraju tylko 10%, a 90% naszej działalności to jest zagranica, głównie kraje Europy Zachodniej, w tym duże kontrakty, które realizujemy z partnerami technologicznymi w Holandii i Wielkiej Brytanii" - wyjaśnił prezes.

Grupa Apator specjalizuje się w obszarze aparatury łączeniowej oraz pomiarowej, a także systemów IT. Spółka jest notowana na GPW od 1997 r. Skonsolidowane przychody Apatora wyniosły w 2016 r. 870 mln zł.

(ISBnews)