KGHM przystąpił do Zgorzeleckiego Klastra Rozwoju OZE i EEWarszawa, 14.09.2017 (ISBnews) - KGHM Polska Miedź przystąpił do Zgorzeleckiego Klastra Rozwoju Odnawialnych Źródeł Energii i Efektywności Energetycznej, podała spółka.

"Uczestnictwo w klastrze energetycznym to kolejny krok KGHM w kierunku zwiększania bezpieczeństwa energetycznego własnego, jak również regionu. KGHM buduje i eksploatuje własne źródła kogeneracyjne. Mamy więc doświadczenie i chcemy je wykorzystać przy budowie regionalnych układów energetycznych" - powiedział pełnomocnik KGHM Polska Miedź ds. energetyki Mirosław Skowron, cytowany w komunikacie.

Zgorzelecki Klaster został utworzony w bieżącym roku i skupia 39 podmiotów. W jego skład wchodzi m.in. Miasto i Gmina Zgorzelec, uczelnie wyższe (Politechniki: Śląska i Wrocławska) oraz lokalni przedsiębiorcy. Sygnatariusze stawiają sobie za cel m.in. efektywne wykorzystanie lokalnych zasobów energetycznych w odnawialnych źródłach energii; poprawę efektywności energetycznej oraz realizację projektów badawczo-rozwojowych służących rozwojowi inteligentnych sieci elektrycznych (tzw. smart grids), podano w informacji.

"Duży potencjał klastra w zakresie projektów badawczo-rozwojowych związanych m.in. z magazynowaniem energii, technologiami fotowoltaicznymi czy budową jednostek wytwórczych, warunki organizacyjne i prawne, sprawiają, że KGHM, uczestnicząc w nim, będzie miał możliwość wdrożenia nowych technologii, przy uwzględnieniu miejscowych zasobów potencjału energetyki krajowej. Klaster będzie służył rozwojowi energetyki rozproszonej, co poprawi bezpieczeństwo i efektywność energetyczną spółki" - czytamy dalej w komunikacie.

KGHM jest największym producentem srebra i ósmym procentem miedzi na świecie, posiadającym dostęp do 4. pod względem wielkości zasobów miedzi. Spółka posiada szerokie portfolio projektów eksploracyjnych, rozwojowych i produkcyjnych w Polsce, Niemczech, Kanadzie, Chile i USA.

(ISBnews)