W wyborach, przeprowadzanych na terenach zdominowanych przez ludność kurdyjską, licznie uczestniczyli też miejscowi Arabowie, chrześcijańscy Asyryjczycy oraz inne grupy etniczne, o czym świadczą zdjęcia, publikowane przez media syryjskie i kurdyjskie.

Kurdyjska agencja informacyjna ANF cytuje 90-letniego Mihemeda Jusifa, który do lokalu wyborczego przyszedł wspierając się drewnianym kijem. "To historyczny dzień dla tutejszej ludności" - powiedział.

Zdaniem Fozy Jusif, współprzewodniczącej Rady Wykonawczej Demokratycznego Systemu Federalnego Północnej Syrii, pełniącej funkcję tymczasowego rządu, historyczny charakter tego głosowania polega na tym, że były one pierwszymi wolnymi i demokratycznymi wyborami w Syrii, z którymi nie wiązał się przymus i przemoc.

Na wybory w północnej Syrii żadne państwo nie wysłało swoich obserwatorów. W ich przeprowadzeniu nie uczestniczyli również przedstawiciele żadnych organizacji międzynarodowych. Władze Demokratycznego Systemu Federalnego Północnej Syrii nie podały jak do tej pory dokładnych danych dotyczących frekwencji.

W przeprowadzonym głosowaniu wybierano 3732 współprzewodniczących gmin, znajdujących się na terenie trzech kantonów Demokratycznego Systemu Federalnego Północnej Syrii. Zgodnie z obowiązującymi tam zasadami każde stanowisko musi być obsadzone przez dwie osoby: kobietę i mężczyznę. O te funkcje ubiegało się 12421 kandydatów.

Demokratyczny System Federalny Północnej Syrii proklamowany został na terenach opanowanych przez Syryjskie Siły Demokratyczne (SDF). Jest to koalicja stworzona z inicjatywy syryjskich Kurdów i wspierana przez USA.

Demokratyczny System Federalny Północnej Syrii nie dąży do odłączenia się od Syrii i stworzenia odrębnego państwa, ale znajduje się w opozycji zarówno do władz w Damaszku jak i opozycyjnego rządu syryjskiego, rezydującego w Gaziantepie w Turcji.

Demokratyczny System Federalny Północnej Syrii składa się z czterech kantonów: Dżaziry, Furat, Szahba i Afrin. Obejmują one teren całej syryjskiej prowincji Al-Hasaka oraz północnej części prowincji Aleppo i Ar-Rakka. SDF kontroluje też pozostałe tereny prowincji Ar-Rakka oraz część prowincji Dajr az-Zaur, ale tam oraz w kantonie Szahba na razie nie są planowane wybory.

Witold Repetowicz (PAP)