Zamykane będą też zagraniczne chińskie joint ventures z północnokoreańskimi przedsiębiorstwami bądź osobami indywidualnymi; w tym wypadku nie określono ram czasowych.

Rada Bezpieczeństwa ONZ jednomyślnie zaostrzyła 12 września sankcje przeciwko Korei Północnej w reakcji na szóstą, największą z dotychczasowych próbę nuklearną przeprowadzoną przez Pjongjang. Wprowadzono m.in. zakaz eksportu tekstyliów przez Koreę Północną i ograniczono dostawy paliw do tego kraju. Była to dziewiąta rezolucja RB ONZ od 2006 roku w sprawie sankcji na Koreę Północną za jej program nuklearny i rakietowy.

W sobotę Pekin poinformował o wprowadzeniu, zgodnie z sankcjami RB ONZ, zakazu eksportu gazu LNG do Korei Północnej i o planach ograniczenia handlu ropą z tym krajem. Ograniczenia eksportu ropy mają wejść w życie 1 października. 14 września chińskie ministerstwo handlu poinformowało o wprowadzeniu zakazu importu węgla, rudy żelaza, ołowiu oraz owoców morza z Korei Północnej.

Północnokoreański import chińskich produktów wzrósł o 36,7 proc. w pierwszym półroczu 2017 roku w porównaniu z pierwszymi sześcioma miesiącami 2016 roku. W tym samym okresie chiński import z Korei Płn. spadł o 7,6 proc. Chiny to największy partner handlowy izolowanego gospodarczo komunistycznego reżimu.

Reuters informował 21 września, że chiński bank centralny polecił bankom wstrzymanie świadczenia usług finansowych klientom z Korei Północnej oraz pozamykanie spraw związanych z kredytami dla tych klientów.

Chiny wzywają Koreę Północną do poniechania programu nuklearnego, a jednocześnie podkreślają, że problem napięć na Półwyspie Koreańskim powinien być rozwiązany w negocjacjach, a nie środkami militarnymi.

>>> Polecamy: Wojna na Półwyspie Koreańskim to cios w światową gospodarkę. Oto najważniejsze konsekwencje