Oznacza to zakończenie przenosin wspierającego antyterrorystyczną koalicję niemieckiego kontyngentu lotniczego z tureckiej bazy Incirlik do Jordanii. Niemieckie Tornada wykonywały nad Syrią i Irakiem wyłącznie loty rozpoznawcze. Według rzecznika resortu obrony, w najbliższych dniach wznowią tę działalność.

Niemcy wycofały swe Tornada z Turcji w następstwie konsekwentnego odmawiania przez jej władze zgody na wizyty posłów do Bundestagu u niemieckich żołnierzy w Incirliku. Ankara zareagowała w ten sposób na udzielenie tureckim wojskowym azylu w Niemczech.

Niemiecki samolot tankowania powietrznego już od miesięcy wykonuje loty z jordańskiej bazy, natomiast Tornada zatrzymano na pewien czas w Niemczech. Do Jordanii wysłano tylko cztery z nich, tworząc z dwóch pozostałych gotową do użycia rezerwę. Jak zaznaczyło niemieckie ministerstwo obrony, Państwo Islamskie jest w odwrocie i dlatego podlegający rozpoznaniu teren zmniejszył się. Wraz z obsługą naziemną kontyngent liczy około 250 żołnierzy. (PAP)