Asseco chce być aktywne w sektorze publicznym, ale 'nie za wszelką cenę'Warszawa, 12.10.2017 (ISBnews) - Asseco Poland chce realizować projekty w polskim sektorze publicznym, ale "nie za wszelką cenę", poinformował prezes Adam Góral. Jak podkreślił, Asseco "nie musi" mieć kontraktu w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych (ZUS).

"Za kilka lat zamówienia z sektora publicznego wrócą do firm. To, że aktualny model [zakładający m.in. body leasing informatyków przez Centralny Ośrodek Informatyki] jest tańszy - to mit. Teraz nie wyceniana jest jakość zespołów w przetargach. Obowiązuje tylko kryterium najniższej ceny. To się zmieni za kilka lat. Chcemy z 'governmentem' współpracować - to ważna dziedzina, ale nie za wszelką cenę" - powiedział Góral podczas konferencji prasowej.

Podkreślił, że Asseco Poland ma wiedzę procesową, ponieważ dysponuje zespołami doświadczonych analityków, a nie tylko deweloperów.

"Nie musimy mieć ZUS, chcielibyśmy, ale jeżeli będziemy mogli zarobimy na tym projekcie. Jeżeli mamy wziąć tylko ryzyko i odpowiedzialność - to niekoniecznie" - dodał prezes.

Według jego słów, jeżeli cena w przetargu na ZUS będzie kluczowa, to Asseco liczy się z przegraną.

"Należy pamiętać, że to my jedyni mamy zespół z kompetencjami do realizacji tego kontraktu" - zaznaczył Góral.

W segmencie opieki zdrowotnej prezes Asseco Poland ocenia, że dotychczasową zapaść przetargów w perspektywie miesięcy zastąpi postępująca ożywienie. Liczy, że segment ochrony zdrowia docelowo wróci do dawnych poziomów inwestowania w IT.

Prezes wskazał ponadto, że w sektorze zbrojeniowym grupa ma referencje NATO i jest "naturalnym partnerem" dla państwa w tym zakresie. Asseco pracuje nad dwoma "znaczącymi" projektami w tym segmencie. Przypomniał niedawną umowę z Nigerią na drony z systemem zarządzania.

"Zbudowaliśmy zdywersyfikowaną firmę w skali międzynarodowej. Cieszymy się z rosnącego udziału rynków zagranicznych, ale Polska jest dla nas nadal bardzo ważna. W kraju silne będą sektory, jak chociażby bankowość, energetyka, telco, nasz ABS. Polski rynek zawsze będzie silny, a liczę też na 'government', gdzie zawsze będziemy mieć kompetencje" - podsumował prezes.

Asseco Poland S.A. specjalizuje się w produkcji i rozwoju oprogramowania. Jest to największy software house z polskim kapitałem, ponad połowę przychodów grupy stanowią rozwiązania własne. Asseco jest szóstym największym dostawcą oprogramowania w Europie.

(ISBnews)