W wystąpieniu przed młodzieżą biorącą udział w Soczi w Międzynarodowym Festiwalu Młodzieży i Studentów Ławrow nazwał ewentualną decyzję amerykańskiego sądu w sprawie RT "absolutnie nieuzasadnioną". Jeśli dojdzie do takich decyzji, "będziemy zmuszeni w taki sam sposób postąpić z tymi kanałami amerykańskimi, które pracują w Rosji, które finansowane są przede wszystkim z pieniędzy podatników amerykańskich" - oświadczył.

Ławrow powiedział także, że żądania w USA kierowane pod adresem RT America są demonstracją tego, iż rosyjska stacja z powodzeniem przeciwstawia się propagandzie amerykańskiej telewizji CNN.

W ostatnich dniach przedstawiciele Rosji kilkakrotnie wskazywali, iż prawo rosyjskie dopuszcza wprowadzenie restrykcji wobec mediów tych państw, w których ograniczana jest działalność mediów rosyjskich. Wypowiedzi te poprzedziła informacja o żądaniach postawionych w USA działającej tam stacji RT America.

Margarita Simonjan - szefowa telewizji RT, wspieranej przez władze rosyjskie stacji dla zagranicy - powiedziała pod koniec września, że resort sprawiedliwości USA zażądał od RT America, by stacja zadeklarowała się do 17 października jako tzw. zagraniczny agent. Jeśli RT America tego nie uczyni, stacji grożą poważne restrykcje, włącznie z zatrzymaniem jej pracowników - powiedziała Simonjan.

RT America działa w Stanach Zjednoczonych od 2010 roku.

Amerykańska ustawa "O rejestracji przedstawicieli obcych rządów" (Foreign Agents Registration Act - FARA) zobowiązuje osoby bądź organizacje reprezentujące lub zabiegające o interesy obcych rządów do zarejestrowania się w resorcie sprawiedliwości. Ustawa przyjęta w roku 1938, aby przeciwdziałać propagandzie i lobbystom III Rzeszy i ZSRR, została ostatni raz znowelizowana w roku 1966. Obecnie w ministerstwie sprawiedliwości USA jest zarejestrowanych ok. 2 tys. osób i organizacji, głównie lobbystów, którzy zabiegają w Kongresie, Białym Domu i w różnych resortach bądź agencjach rządu federalnego o interesy obcych państw.

Właśnie na FARA powoływały się władze rosyjskie przyjmując w 2012 roku kontrowersyjną ustawę zaostrzającą zasady działania organizacji pozarządowych (NGO), które otrzymują granty z zagranicy i uczestniczą w życiu politycznym Rosji.

Z Moskwy Anna Wróbel (PAP)