NanoGroup: Możliwość wypłaty dywidendy pojawi się po pierwszej komercjalizacji


Warszawa, 16.10.2017 (ISBnews) - Wypłata przez NanoGroup dywidendy będzie możliwa po pierwszej komercjalizacji wyników badań i osiągnięciu pierwszych "większych wpływów", poinformował prezes Marek Borzestowski.
"Sądzimy, że w momencie pierwszej komercjalizacji i pierwszych większych wpływów, co nastąpi po 2019 r., to wtedy byłoby możliwe" - powiedział Borzestowski dziennikarzom, zapytany o termin możliwej wypłaty dywidendy.
Według spółki, możliwości wypłaty dywidendy będą ostatecznie zależały od kształtu komercjalizacji, np. umowy długoterminowej wspólnego rozwoju produktu czy sprzedaży całej technologii w jednym z rozwijanych obszarów.
W prospekcie emisyjnym spółka podała, że w związku z wczesnym etapem rozwoju projektów badawczych oraz koniecznością ponoszenia znacznych wydatków na badania, zarząd zamierza zaproponować akcjonariuszom, by ewentualny zysk osiągnięty w najbliższych latach obrotowych pozostał w spółce. Umożliwi to dalszy dynamiczny rozwój działalności.
Ponadto, obecnie NanoGroup znajduje się na etapie rozwoju, w którym celowe wydaje się zatrzymanie większości generowanych zysków. Dodatkowo zdolność do wypłat dywidendy jest uzależniona od faktycznej realizacji przez spółkę celów strategicznych.
Pierwotna oferta publiczna do 8,8 mln akcji nowej emisji serii F oraz 1,17 mln akcji istniejących NanoGroup rozpocznie się we wtorek od book-buildingu oraz zapisów w transzy inwestorów indywidualnych, podano w prospekcie. Jeszcze dziś ma zostać opublikowana cena maksymalna akcji w ofercie. Spółka planuje pozyskać z emisji akcji serii F ok. 45 mln zł.
Cele emisji to: finansowanie wkładów własnych do obecnych oraz planowanych projektów finansowanych z dotacji - 27 mln zł; akwizycje - 12 mln zł oraz rozbudowa laboratorium badawczego i budowa zwierzętarni - 6 mln zł.
W ubiegłym tygodniu Borzestowski poinformował ISBnews, że wszystkie spółki w grupie są obecnie na etapie badań na modelu zwierzęcym i przy zachowaniu dalszego rygoru prac mają szansę dojść do etapu dojrzałości komercjalizacyjnej w 2019 r.
NanoGroup to grupa spółek realizujących projekty badań nad opracowaniem leków i innych produktów medycznych w zakresie onkologii wykorzystujących nanotechnologię. Aktualnie w swoim portfolio ma pięć zdywersyfikowanych projektów badań dotyczących efektywnego systemu celowania połączeń nanocząstki z lekiem bezpośrednio do źródła nowotworu, systemów wczesnej diagnostyki i teranostyki nowotworowej, syntetycznego nośnika naśladującego funkcje czerwonych krwinek oraz systemu długoterminowego przechowywania organów.
(ISBnews)