NanoGroup zamierza stopniowo zwiększać udziały w przejmowanych spółkach


Warszawa, 16.10.2017 (ISBnews) - Bezpośrednio po IPO NanoGroup zamierza osiągnąć 20- i 30-procentowy udział w dwóch przejmowanych spółkach, a w dalszej perspektywie zwiększać w nich zaangażowanie. Ponadto spółka negocjuje akwizycje dwóch kolejnych firm, w których także będzie chciała zwiększać udział wraz z postępem ich badań, poinformował prezes Marek Borzestowski. Na akwizycje wśród celów emisyjnych rozpoczynającej się pierwotnej oferty publicznej NanoGroup przeznacza 12 mln zł z 45 mln zł, które spółka chce pozyskać.
"Głównym celem jest koncentracja na projektach onkologicznych. Najwięcej, 27 mln zł, przeznaczymy na wkłady własne do projektów badawczych pozyskanych przez nasze spółki" - powiedział Borzestowski podczas konferencji prasowej.
"Planujemy też przejąć udziały w spółkach technologicznie zbliżonych do naszej za - początkowo - 12 mln zł, a docelowo zwiększać zaangażowanie" - dodał.
Wyjaśnił, że dotychczas NanoGroup podpisała umowę inwestycyjną z Pure Biologics, spółką pracującą nad tzw. aptamerami, na zakup 20% udziałów za 4,8 mln zł. "Chcemy zamknąć tę transakcję po skutecznym zakończeniu IPO" - wskazał prezes.
Ponadto NanoGroup ma list intencyjny na 30% udziałów w GeneaMed, zajmującej się tzw. dendrymerami, również za szacunkowo 4,8 mln zł i również bezpośrednio po IPO. "Chcemy przejąć 30% w pierwszym kroku, by w przyszłości mieć opcję na więcej" - powiedział Borzestowski.
W dalszej kolejności spółka liczy na akwizycję w modelu milestone'owym (zwiększanie udziału wraz z rozwojem badań przejmowanego) jednej lub dwóch kolejnych spółek.
"Z tymi spółkami prowadzimy rozmowy. Inwestycja będzie prowadzona wraz z postępem ich badań" - podsumował prezes.
Trzecim celem emisyjnym NanoGroup jest rozbudowa laboratorium w Warszawie za 5 mln zł i zwierzętarni za 1 mln zł.
Pierwotna oferta publiczna do 8,8 mln akcji nowej emisji serii F oraz 1,17 mln akcji istniejących NanoGroup rozpocznie się we wtorek od book-buildingu oraz zapisów w transzy inwestorów indywidualnych, podano w prospekcie. Jeszcze dziś ma zostać opublikowana cena maksymalna akcji w ofercie. Spółka planuje pozyskać z emisji akcji serii F ok. 45 mln zł.
NanoGroup to grupa spółek realizujących projekty badań nad opracowaniem leków i innych produktów medycznych w zakresie onkologii wykorzystujących nanotechnologię. Aktualnie w swoim portfolio ma pięć zdywersyfikowanych projektów badań dotyczących efektywnego systemu celowania połączeń nanocząstki z lekiem bezpośrednio do źródła nowotworu, systemów wczesnej diagnostyki i teranostyki nowotworowej, syntetycznego nośnika naśladującego funkcje czerwonych krwinek oraz systemu długoterminowego przechowywania organów.
(ISBnews)