Obecna załoga składa się w 83 proc. z mężczyzn, a w 17 proc. z kobiet. Średnia wieku pracowników to ok. 30 lat.

Dyrektor Centrum Dystrybucyjnego Jeronimo Martins w Gorzowie Wlkp. Jacek Kasprzak powiedział, że docelowo ok. 150 osób znajdzie także zatrudnienie w firmach zewnętrznych współpracujących z tym centrum dystrybucyjnym, takich jak m.in. firmy sprzątające, recyclingowe, cateringowe, serwisujące, sortujące palety, ochroniarskie i logistyczne.

Kasprzak mówił, że w tej firmie średnia płaca wynosi 3,4 tys. zł (brutto) dla magazyniera. Dodał, że po analizie, "jak ludzie zarabiają tutaj na tym rynku", to dobra stawka. "Oczywiście, jak wejdziemy na całkowite wydajności pracownika, mówimy tutaj już o większych pieniążkach” – powiedział PAP.

„Wchodząc na rynek Jeronimo Martins weszło z wyższymi zarobkami. Widać to na rynku pracy. Zdecydowanie Jeronimo zrobiło zamieszanie, wyciągając pracowników z różnych, innych firm, ale to dobrze, bo to powoduje konkurencję, to powoduje, że zarobki w Gorzowie będą po prostu rosły” – powiedział PAP prezydent Gorzowa Wlkp. Jacek Wójcicki.

Gorzowskie centrum sieci Biedronka znajduje się przy ul. Metalowców, na obszarze objętym Kostrzyńsko-Słubicką Specjalna Strefa Ekonomiczną. Docelowo będzie obsługiwać 200 sklepów na terenie województw: lubuskiego, zachodniopomorskiego i wielkopolskiego.

Powierzchnia magazynowa wynosi 31 tys. m kw. i jest największa spośród wszystkich tego typu obiektów tej sieci handlowej. Jego wielkość odpowiada powierzchni prawie pięciu boisk piłkarskich. Każdego dnia centrum może przyjąć 8 000 palet oraz wysyłać 240 samochodów ciężarowych.

Centrum dysponuje flotą transportową liczącą 60 samochodów oraz 80 naczep i ma także własną stację paliw oraz specjalną myjnię.

Pierwotnie otwarcie centrum dystrybucyjnego w Gorzowie było planowane w 2014 r., jednak przesunęło się w czasie. „Zamiana strategii zatrzymała projekt realizacji i ruszyliśmy z powrotem w 2016. Taki mieliśmy pomysł na ten biznes, dlatego tutaj w 2014 nie doszła do skutku realizacja” – wyjaśnił Kasprzak.

System logistyczny Biedronki oparty jest na 16 centrach dystrybucyjnych, o łącznej powierzchni magazynowej 400 000 m kw. Pracuje w nich ponad 5 tys. osób. Zapewniają one dostawy do 2750 sklepów tej sieci.

Sieć handlowa Biedronka należy do Jeronimo Martins Polska. Od 1995 grupa ta zainwestowała w Polsce ponad 12 mld zł. Obecnie zatrudnia w naszym kraju ponad 60 tys. pracowników. (PAP)

autor: Marcin Rynkiewicz

edytor: Anna Mackiewicz