Tchórzewski był pytany o strategię dywidendową podczas konferencji prasowej w trakcie odbywającego się we Wrocławiu III Forum Energetycznego. „Dzisiejsza obowiązująca strategia dywidendowa w energetycznych spółka Skarbu Państwa jest taka, że dywidendy minimalizujemy” - powiedział Tchórzewski.

Minister dodał, że ta strategia była konsultowana z akcjonariuszami spółek energetycznych. „Dążymy do tego, by odnowić potencjał energetyczny; idziemy w kierunku budowy wartości firmy, a nie wypłaty pieniędzy” - mówił.

Tchórzewski podkreślił, że przyjęta polityka dywidendowa spowodowała, że akcje spółek energetycznych są atrakcyjne. „Polityka budowania wartości firmy powoduje, że akcje drożeją, (…) firmy energetyczne i paliowe są stabilne i generują umiarkowany zysk” - mówił.

Dodał, że w spółkach energetycznych, gdzie Skarb Państwa ma pozycję dominującą, podejmowane są takie decyzje, by zysk firm był zadowalający dla inwestorów i umożliwiał inwestycje.

„Z drugiej strony, produkty tych firmy muszą być do zniesienia dla konsumentów (…) Pod względem ceny energii Polska jest w drugiej połowie państw UE, więc nie mamy tych cen zbyt wygórowanych” - powiedział minister.(PAP)

autorzy: Piotr Doczekalski, Roman Skiba

edytor: Anna Mackiewicz