Płaca minimalna w firmach branży budowlanej w Niemczech, które nie należą do związków pracodawców, wzrośnie od przyszłego roku do 15,20 euro za godzinę - poinformował w czwartek niemiecki dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung".

Taki kompromis wynegocjował w nocy z wtorku na środę związek zawodowy branży budowlanej IG Bau. "Negocjacjom groziło wielokrotnie fiasko. W przypadku braku porozumienia, od 1 stycznia 2018 roku płaca minimalna spadłaby do 8,84 euro" - powiedział główny negocjator strony związkowej Dietmar Schaefers.

"FAZ" zwraca uwagę na polityczną presję, pod jaką znajdował się związek. Ministerstwem pracy kieruje obecnie Andrea Nahles z SPD - partii tradycyjnie sprzyjającej pracobiorcom. W nowym rządzie Angeli Merkel, który ma powstać do końca roku, nie będzie socjaldemokratów, a resort pracy przypadnie innej partii - chadekom lub FDP nastawionym bardziej sceptycznie do odgórnej regulacji płac.

Reklama

Porozumienie przewiduje, że robotnicy wykonujący prace pomocnicze dostaną od przyszłego roku 12,20 euro za godzinę. Robotnicy wykwalifikowani w zachodniej części Niemiec będą zarabiać 15,20 euro za godzinę. Związkowi IGBau nie udało się przeforsować takiej samej podwyżki dla budowlańców na wschodzie kraju.

Branżowa płaca minimalna obowiązuje firmy niezrzeszone w organizacjach pracodawców. Przedsiębiorstwa należące do takich stowarzyszeń płacą wyższe wynagrodzenia wynikające z umów taryfowych. W tym przypadku robotnicy wykwalifikowani zarabiają na zachodzie Niemiec 19,51 euro za godzinę i 18,15 euro w byłej NRD.

Budownictwo jest jednym z 15 sektorów gospodarki, w których obowiązuje branżowa płaca minimalna.

Związkowi IGBau nie udało się natomiast uzyskać porozumienia w sprawie podwyżek płac dla pracowników zajmujących się sprzątaniem biur i budynków. Obecnie płaca minimalna w tej branży wynosi 9,05 euro we wschodniej i 10 euro w zachodniej części Niemiec.

>>> Czytaj też: Przed nami kolejne podwyżki wynagrodzeń. Ale i tak Niemców dogonimy w XXII wieku