Rozmowy w Armenii zwieńczyły trzydniową wizytę szefa polskiej dyplomacji w krajach Kaukazu Południowego.

Na wspólnej konferencji prasowej ministrów Waszczykowski zwrócił uwagę, że od ostatniej wizyty szefa polskiej dyplomacji w Erywaniu minęło 7 lat, a od wizyty Nalbandiana w Polsce - 4 lata. "Najwyższy czas, aby odwiedził Warszawę" - dodał.

Szef polskiego MSZ wyraził nadzieję, że polsko-armeńska współpraca będzie kontynuowana, w tym w sferze gospodarczej, ponieważ - jak zgodzili się obaj ministrowie - współpraca gospodarcza obu krajów ma "znaczny potencjał rozwoju".

Jak mówił, tematem rozmów szefów MSZ były też m.in. kwestie bezpieczeństwa i problematyka europejska w kontekście listopadowego szczytu Partnerstwa Wschodniego w Brukseli.

Reklama

"Rozmawialiśmy o wspólnej deklaracji rozwoju programu, o tym, jak poprawić program PW i jak - zgodnie z polskim i, mam nadzieję, również armeńskim życzeniem - stworzyć (dla partnerów) realną perspektywę członkostwa w UE" - relacjonował Waszczykowski.

Wśród tematów piątkowych konsultacji wymienił ponadto m.in. sytuację bezpieczeństwa na Kaukazie.

Z kolei Nalbandian zwrócił w swoim oświadczeniu uwagę na historyczne związki między Polską a Armenią, w tym istotną rolę mniejszości ormiańskiej w polskiej historii. Zaznaczył również, że Polska "uznała ludobójstwo Ormian" i w 2015 r. poparła przygotowany przez Armenię projekt rezolucji w tej sprawie na forum Rady Praw Człowieka ONZ.

Szef armeńskiej dyplomacji pochwalił ponadto współpracę polsko-armeńską na forach organizacji międzynarodowych i pogratulował Polsce wyboru na niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ w latach 2018-2019. Jak podkreślił, Armenia poparła kandydaturę Warszawy do tego gremium.

Nalbandian oświadczył również, że przedstawił Waszczykowskiemu propozycje dotyczące rozwiązania sporu z Azerbejdżanem o Górski Karabach, zgodnego z międzynarodowymi ustaleniami w tej sprawie. Według niego w ostatnim czasie Baku dopuszczało się naruszeń tych porozumień.

Przed wylotem do Polski Waszczykowski spotkał się również z armeńskim prezydentem Serżem Sarkisjanem.

Na początku trzydniowej wizyty na Kaukazie szef polskiej dyplomacji odwiedził stolicę Azerbejdżanu, gdzie spotkał się z prezydentem republiki Ilhamem Alijewem oraz szefem MSZ Elmarem Mammadiarowem. W czwartek w Tbilisi rozmawiał natomiast z prezydentem Gruzji Giorgim Margwelaszwilim i premierem Giorgim Kwirikaszwilim oraz złożył wieńce - w towarzystwie ambasadora Mariusza Maszkiewicza - pod popiersiem prezydenta Lecha Kaczyńskiego i pod pomnikiem Bohaterów Poległych za Jedność Gruzji.

Ministrowi towarzyszyła podczas wizyty delegacja z udziałem przedstawicieli resortów spraw wewnętrznych i administracji oraz infrastruktury i budownictwa, a także polskich spółek zainteresowanych ekspansją w regionie - LOT, PKP, PGZ i PWPW.

Z Erywania Marceli Sommer (PAP)

autor: Marceli Sommer