"Najczęstszym powodem zadłużania się Polek są pożyczki, umowy telekomunikacyjne i kredyty. Długi z tytułu tych pierwszych to domena 42% pań wpisanych do rejestru. Co ciekawe, z danych ERIF BIG S.A. wynika, że panie mają częściej kłopot z terminowym spłacaniem rat pożyczek niż rat kredytów (42% vs. 15%). Choć najczęściej zadłużają się kobiety w wieku 31-46 lat, to rekordzistką jest 60-letnia Polka. Jej prawie 6-milionowy dług wynika z zasądzonych grzywien. Z takiego samego powodu zadłużony jest rekordzista - mężczyzna" - czytamy w komunikacie.

Zdarza się, że kobiety mają również zadłużenie alimentacyjne. W bazie ERIF BIG znajdują się sprawy dotyczące 17 tys. Polek, z których każda ma średnio 24,6 tys. zł zaległych alimentów do spłacenia. Niemniej pod kątem zadłużenia alimentacyjnego większość spraw znajdujących się w bazie ERIF BIG dotyczy mężczyzn. Jest ich ponad 304 tys., a każdy z panów zalega średnio z zapłatą alimentów na kwotę 36 tys. zł. To aż 25% mężczyzn wpisanych z zadłużeniem do rejestru, podano również.

Podobna liczba mężczyzn ma kłopoty z terminowym opłacaniem usług telekomunikacyjnych. To głównie rachunki za telefon. Spłata rat pożyczek to problem dla 24% mężczyzn. Oznacza to, że główne powody zadłużenia rozkładają się wśród panów mniej więcej po równo.
Z danych ERIF BIG wynika również, że najczęściej zadłużają się mężczyźni pomiędzy 31. a 46. rokiem życia.

ERIF Biuro Informacji Gospodarczej S.A. to jedno z pięciu działających w Polsce biur informacji gospodarczej i jedyne, którego baza danych jest cyklicznie w odstępach kwartalnych weryfikowana przez biegłego rewidenta już od końca 2011 roku. ERIF BIG należy do Grupy Kruk, lidera w zarządzaniu wierzytelnościami w Polsce.


>>> Polecamy: Astronomiczne długi podatkowe: 95 mld zł nie do odzyskania. Skarbówka wykrywa więcej oszustw