Deklarację przedstawili ministrowie Carlo Calenda (Rozwój ekonomiczny) i Gian Luca Galletti (środowisko) podczas prezentacji projektu Narodowego Planu Energetycznego we włoskim parlamencie. Ostateczny projekt ma być zatwierdzony na początku listopada.

Wcześniej podobne oświadczenia złożyły między innymi Wielka Brytania (termin wycofania z węgla: 2025), która jednocześnie planuje koalicję z Kanadą na rzecz wspólnej walki o wyłączenie spalania węgla do produkcji energii elektrycznej. W Holandii postanowienie o wycofaniu z węgla jest częścią umowy koalicyjnej nowego rządu (termin wycofania: 2030).

Wysuwająca się na czoło wyścigu o palmę pierwszeństwa w transformacji energetycznej Francja - oczekuje realizacji postulatu wyborczego prezydenta Emmanuela Macrona, dotyczącego zamknięcia wszystkich elektrowni węglowych do 2022 roku. Portugalia podobne plany zamierza zrealizować do 2030 roku , a 7 krajów unijnych nie korzysta już w ogóle z węgla do produkcji elektryczności (Belgia, Cypr, Estonia, Litwa, Łotwa, Luxemburg i Malta).

>>> Polecamy: KE będzie prowadzić rozmowy z Rosją i Ukrainą ws. Nord Stream 2