PGNiG dostarczy LNG do Igloteksu i planowanej elektrociepłowniSkórcz, 25.10.2017 (ISBnews) - PGNiG Obrót Detaliczny podpisał umowę, na podstawie której będzie dostarczać skroplony gaz ziemny (LNG) do rozbudowywanej stacji regazyfikacji w Skórczu. Dzięki tej inwestycji na terenie przedsiębiorstwa Igloteksu w Skórczu powstanie elektrociepłownia o mocy 2,5 MWe.

Partnerem biznesowym projektu jest Iglotex, a partnerem publicznym Powiat Starogardzki i Gmina Miejska Skórcz. Partnerem technologicznym odpowiedzialnym za rozbudowę stacji regazyfikacyjnej jest Green Investment Sp. z o.o. PGNiG jest dostawcą gazu, nie jest natomiast zaangażowane w budowę.

"Ten projekt jest dla nas niesłychanie ważny. W pierwszej kolejności myśleliśmy o regazyfikacji LNG z terminalu w Świnoujściu i wprowadzaniu gazu do sieci - tylko nie wszyscy mają dostęp do sieci gazowej. Mniej liczyliśmy na takie projekty, jak ten w Igloteksie. Teraz planujemy uruchamiać kolejne takie wyspowe projekty" - powiedział prezes PGNiG Piotr Woźniak podczas uroczystości podpisania umowy.

"To jest historyczny moment, ponieważ podpisujemy pierwszą umowę w modelu, w którym gaz będzie służył nie tylko przedsiębiorstwu, ale też mieszkańcom Skórcza" - dodał prezes PGNiG OD Henryk Mucha.

Do budowy układu kogeneracji ze skojarzonym wytwarzaniem energii elektrycznej i cieplnej wraz z siecią ciepłowniczą i energetyczną została powołana spółka celowa GI City Therm. Szacowana wartość inwestycji wyniesie blisko 18,7 mln zł, z czego wkład funduszy europejskich to ponad 9,5 mln zł w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

Minimalny wolumen dostaw przewidziany w ramach umowy między PGNiG OD a GI City Therm, to 700 t LNG dla Igloteksu w 2018 r. W 2019 r. po uruchomieniu elektrociepłowni dostawy LNG wzrosną do 3500 t.

Jak wskazał w rozmowie z dziennikarzami wiceprezes PGNiG Maciej Woźniak, tego typu kontrakty zawiera się na krótkie okresy z możliwością odnowienia.

"Zrobimy wszystko, żeby nasz partner nie chciał zmieniać dostawcy" - powiedział wiceprezes.

PGNiG jest obecne na warszawskiej giełdzie od 2005 r. Grupa zajmuje się wydobyciem gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju, importem gazu ziemnego do Polski, magazynowaniem gazu w podziemnych magazynach gazu, dystrybucją paliw gazowych, a także zagospodarowaniem złóż gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju i za granicą oraz świadczeniem usług geologicznych, geofizycznych i poszukiwawczych w Polsce i za granicą.

(ISBnews)