Mennica Polska czuje się komfortowo z realizacją budżetu w segmencie menniczymWarszawa, 27.10.2017 (ISBnews) - Mennica Polska czuje się komfortowo z realizacją tegorocznych założeń z wewnętrznego budżetu w segmencie menniczym, poinformował prezes Grzegorz Zambrzycki. W ostatnim kwartale roku nastąpi kumulacja rozpoznania przychodów z tegorocznych kontraktów w tym segmencie, natomiast w segmencie deweloperskim kumulacja rozpoznawania przychodów z projektu Mennica Residence 1 nastąpi od I kwartału przyszłego roku.

"W IV kw. będziemy realizowali dostawy i rozpoznawali przychody z produkcji i wysyłek produkcji monet, które trwały przez poprzednie miesiące. Spodziewany się przekroczeń naszego wewnętrznego budżetu. Czujemy się dość komfortowo z realizacją założeń całego roku" - powiedział Zambrzycki podczas konferencji prasowej.

Zaznaczył, że spółka stawia na rozwój zagranicznej działalności w obrębie segmentu menniczego. W zakresie monet obiegowych Mennica realizowała kontrakty dla banków centralnych: Kolumbii, Dominikany, Gwatemali, Boliwii, Gruzji, Paragwaju, Libanu, Armenii i Tajlandii. W Polsce wróciła do produkcji całego ciągu monetarnego na zlecenie Narodowego Banku Polski.

W produkcji kolekcjonerskiej obecnie realizuje największe w swojej historii zamówienie na medale, którego wartość wraz z kruszcem, opiewa na łączną kwotę 130,6 mln USD. Zaraz mają rozpocząć się dostawy do Tajlandii w ramach tej umowy.

"W sumie, po trzech kwartałach 2017 r. notujemy stabilne wyniki we wszystkich obszarach działalności grupy, a bardzo dobra pozycja płynnościowa pozwala nam angażować się w kolejne rozwojowe projekty. Naszą ambicją jest dalszy, systematyczny wzrost, przy jednoczesnym wyznaczaniu nowych trendów rynkowych" - dodał prezes.

W segmencie deweloperskim spółka szykuje się do podpisywania aktów notarialnych projektu Mennica Residence I. Od momentu uruchomienia sprzedaży w I etapie projektu podpisano już 186 umów deweloperskich, przedwstępnych, bądź rezerwacji, co stanowi ponad 92% wszystkich mieszkań. Według słów prezesa, kumulacja podpisywania aktów i tym samym rozpoznawania przychodów zacznie się od I kwartału.

Jednocześnie spółka rozpoczęła projekt Mennica Residence II, gdzie już ma 200 umów deweloperskich i dalsze 60 lokali zarezerwowanych.

"Otrzymaliśmy ponadto WZ na 15 tys m2 pierwszego etapu 'Doliny Wisły', możliwe ze na wiosnę nastąpi rozpoczęcie jego realizacji. To znaczący krok naprzód w tym docelowo ogromnym projekcie" - ocenił Zambrzycki.

Z kolei dla wieżowca Mennica Legacy Tower będzie decydować się model wynajmu między „single tennant" (pojedynczy najemca) lub wielu najemców. Wybór jednej z opcji ma również wpływać na ostateczną strukturę finansowania realizacji wieżowca. Na przyszły rok zaplanowane jest pozyskanie finansowania bankowego na ten cel.

Mennica Polska, uznawana za jedną z najbardziej zaawansowanych technologicznie mennic na świecie, jest czołowym producentem monet i numizmatów w Polsce oraz Europie. Jest także jedynym producentem sztabek złota inwestycyjnego w Polsce oraz liderem w zakresie wdrażania, obsługi i rozwoju systemów karty miejskiej. Ponadto realizuje inwestycje deweloperskie w Warszawie. Spółka jest notowana na GPW od 1998 r.

(ISBnews)